Po rekordním loňsku propad. Prodejci stavebnin řeší, jak přežít letošní pětinový propad trhu | Newstream

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Po rekordním loňsku propad. Prodejci stavebnin řeší, jak přežít letošní pětinový propad trhu

ilustrační foto
Profimedia
 ČTK

Největší prodejci stavebnin v Česku letos očekávají meziroční pokles tržeb až o pětinu. Důvodem je propad poptávky po stavebních materiálech v souvislosti s drahým financováním staveb a také pokračující pokles cen některých materiálů. Firmy počítají s tím, že budou muset v příštím rok přijít s řešením jak snížit nálady, ale zároveň se připravit na oživení trhu. Pro většinu společností byly loňské tržby za prodej a služby rekordní.

"Za rok 2023 čekáme tržby společnosti Stavebniny DEK na úrovni 21 až 22 miliard korun, což reprezentuje pokles přibližně 20 procent ve srovnání s loňským rokem. Této situaci se musíme přizpůsobit na nákladové straně rozpočtu pro rok 2024, kdy budeme plánovat naše výdaje a investice tak, jak nám to realita trhu umožní," uvedl ředitel firmy Stavebniny DEK Radek Vít.

Obdobně na tom je také společnost Pro-Doma. Firma letos očekává meziroční pokles tržeb o 18 procent na přibližně 12,5 miliardy korun. To považuje její generální ředitel Petr Vaněrka za úspěch vzhledem k tomu, že ceny některých materiálů letos klesly až o 30 procent.

Vizualizace projektu s názvem Semerínka

Developeři šli s cenami u nejnovějších bytových projektů dolů. Meziročně o víc než desetinu

Developeři zlevňují byty nejen v rámci marketingových akcí. Jak ukazuje čerstvý Deloitte Develop Index, průměrná cena za metr čtvereční u projektu uvedeného do prodeje o letošních letních prázdninách činila v Praze 153 700 korun. Loni o prázdninách dosahovala tato cena u novinek v průměru 177 000 korun.

Přečíst článek

"V příštím roce se recese dotkne daleko většího objemu stavebního materiálu, protože se v roce 2023 nezakládaly nové stavby. To se propíše do čísel ve stavebnictví bez ohledu na to, jestli ekonomika začne ožívat. Viníkem situace je mnoho aspektů vnějších okolností, mezi které patří zejména pádivá inflace spojená s vysokými úrokovými sazbami a neochotou investorů platit vysoké ceny úroků, materiálu a práce," dodal Vaněrka.

Pokles tržeb letos očekává také společnosti Wienerberger, o kolik ale zatím nekonkretizovala. "Minulý rok byl pro naši společnost rokem rekordním, především díky enormní poptávce z první poloviny roku. Rok 2023 se stal synonymem pro útlum na trhu stavebnictví, který souvisí s aktuální ekonomickou situací," uvedl generální firmy ředitel Kamil Jeřábek.

Před necelým týdnem společnost ohlásila, že uzavírá jeden ze svých závodů v Týně nad Vltavou. Podle zjištění serveru E15 byl zásadním důvodem pro odstávku nepříliš pozitivní vývoj na trhu stavebních materiálů v ČR a snížení poptávky po výrobcích uvedeného závodu. Z továrny dostalo výpověď 35 zaměstnanců z 54, část na místě zůstává kvůli údržbě a expedici zboží. Wienerberger zároveň omezil výrobu svých produktů v závodě v Hranicích na Moravě, napsal web.

Podobné tržby jako loni očekává francouzská společnost Saint-Gobain. Dáno to je podle jejího mluvčího Jakuba Bendy strategií skupiny zaměřovat se na trh stavebních rekonstrukcí, který se v letošním roce vyvíjí relativně dobře. To si dlouhodobě myslí také zástupci prodejce střešních oken Velux. Podle manažera firmy Ondřeje Boreše by k tomu mohly přispět momentální dotační programy Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce. Velux vzhledem k momentální situaci na jaře snížil cenu některých svých produktů až o 12 procent.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN)

Stavbaři o novém ministrovi: Kulhánek musí rychle zajistit souběh systémů stavebního řízení

Přečíst článek
Doporučujeme