Počet i objem fúzí a akvizic v Česku v prvním čtvrtletí meziročně stoupl

Počet i objem transakcí na trhu fúzí a akvizic v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně stoupl. Na území Česka či s jeho zapojením se uskutečnilo 16 transakcí za 18,5 miliardy korun. Ve stejném období loni to bylo sedm transakcí za 376 milionů korun. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti TPA.
Za poměrně výrazným nárůstem objemu je podle TPA akvizice pětice hotelů situovaných po Evropě, včetně pražského hotelu Mama Shelter Prague. Pro investory jsou stále atraktivní sektory počítačového softwaru, automatizace, digitalizace a robotizace či telekomunikací, zvýšená atraktivita zůstává u energetiky, uvedla firma. Dlouhodobě podle ní také trvá zájem o výrobu s unikátním produktem.
Koupě pražského hotelu Mama Shelter Prague byla součástí akvizice portfolia hotelů od společnosti Fidera Vecta. Portfolio zahrnuje pět hotelů situovaných v Amsterodamu, Edinburghu, Florencii, Praze a Římě. Kupujícím byla britská společnost Cedar Capital Partners, zabývající se investicemi a správou hotelů. Cena transakce činila 400 milionů eur, tedy deset miliard korun.
Český trh komerčních nemovitostí je pro investory stále atraktivní, a to primárně díky stabilním výnosům a růstu nabídky. Začátek roku přitom přinesl podle analýzy Knight Frank dokonce rekordní čísla. Vedle českých investorů pak byli významně aktivní také američtí investoři. Největší transakce se týkaly logistických a administrativně obchodních komplexů a také prestižního hotelu Hilton.
České komerční nemovitosti jsou v kurzu. Padají rekordní čísla
Reality
V celém středoevropském regionu, tedy Albánii, Bulharsku, Černé Hoře, Česku, Chorvatsku, Maďarsku, Polsku, Rakousku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku a Srbsku, TPA registruje meziroční pokles počtu transakcí zhruba o třetinu na 135. Objem transakcí naopak stoupl na 107 miliard korun ze 79 miliard korun ve stejném období loni. Nejvíce transakcí zaznamenala firma v Polsku, zemí s největším objemem se stalo Srbsko.
V Srbsku byla v prvním čtvrtletí největší transakce v regionu. Šlo o akvizici srbské společnosti SBB d.o.o. Beograd, poskytovatele kabelové televize a širokopásmového internetu. Kupcem byla telekomunikační společnost e& PPF Telecom Group z české investiční skupiny PPF, která poskytuje telekomunikační služby ve střední a jihovýchodní Evropě. Transakce byla oceněna na 20,7 miliardy korun.
"Prodávající strana, společnost United Group BV, byla součástí druhé největší transakce za první čtvrtletí, když prodala i telekomunikační společnost NetTV Plus," uvedl partner TPA Valuation & Advisory Jiří Hlaváč.
Francouzský rozpočet pro letošní rok zahrnuje více než 8 miliard eur v mimořádných příjmech z dočasného zvýšení zdanění společností a vyšší sazby na zpětné odkupy akcií jako součást balíčku škrtů ve výdajích a zvýšení daní.
Francie ničí svůj průmysl nadměrným zdaněním, řekl ředitel Michelinu Florent Menegau. Investuje v Itálii
Zprávy z firem
Situaci na trhu fúzí a akvizic podle Hlaváče nadále ovlivňuje konflikt na Ukrajině, který je pro potenciální investory pokračujícím omezením v podobě nejistoty budoucího vývoje v celém regionu. Na situaci má také vliv geopolitické napětí mezi USA a Čínou, které zvyšuje nejistotu a může negativně ovlivnit zahraniční investice. "V roce 2025 jsme očekávali na trhu fúzí a akvizic oživení, což se nyní změnilo s ohledem na vysokou nejistotu spojenou s globální geopolitickou situací," doplnil Hlaváč.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.