Počet turistů v Česku meziročně vzrostl, zájem však ztrácí ti z Asie

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v letošním druhém čtvrtletí ubytovalo 5,8 milionu turistů, meziročně o 14,3 procenta více. Převažovali domácí hosté nad zahraničními. Turisté strávili v ubytovacích zařízeních dohromady 13,8 milionu nocí, o 14,5 procenta více než ve stejném období loni.
Mezi ubytovanými bylo 3,2 milionu domácích a 2,5 milionu cizinců. Počty domácích návštěvníků se zvýšily o čtyři procenta a zahraničních hostů se ubytovalo o 31 procent více než loni. Počet nocí, které v ČR strávili zahraniční turisté, ale stále nedosáhl výsledků z roku 2019. „Výkony ubytovacích zařízení v letošním druhém čtvrtletí se již přiblížily výsledkům před pandemií. Celkové počty ubytovaných hostů byly takřka stejné jako v roce 2019. Počet přenocování ale ještě předcovidové úrovně zcela nedosáhl a byl na 98 procentech,“ uvedl Roman Mikula z oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.
„Asi největší pozornost na sebe nicméně poutají hotely a restaurace, které si už od začátku covidu nevedly nejlépe. Zatímco hotely si díky rozjezdu zahraniční turistiky pomohly k lepším číslům, restaurace zaznamenaly další pokles reálných tržeb,“ uvedl k číslům hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.
Letní sezona bude tento rok pro většinu lázeňských a wellness hotelů v Česku zklamáním, více lidí chce na dovolenou do zahraničí, uvedl manažer portálu Spa.cz Richard Šipoš.
České lázně strádají. Na dovolenou se lidé vydávají raději k Baltu
Zprávy z firem
V hotelech se ubytovalo 71 procent turistů, což představuje nárůst o 17,1 procenta. Do penzionů zavítalo 13 procent návštěvníků, meziročně o 9,3 procenta více. Začátek turistické sezony v kempech znamenal 290 tisíc příjezdů, meziročně o 0,1 procenta méně.
Návštěvnost se zvýšila ve všech krajích Česka. Mezi nejnavštěvovanější kraje patřily ve druhém čtvrtletí kromě Prahy tradičně Jihomoravský a Jihočeský kraj. Meziročně se návštěvnost nejvíce zvýšila v Karlovarském kraji o 21,4 procenta, v Praze o 19,7 procenta a v Olomouckém kraji o 18,4 procenta.
Do Česka přijelo tradičně nejvíc lidí z Německa. Němci tvoří čtvrtinu zahraniční klientely, ČR jich navštívilo zhruba 637 tisíc. Druhou nejpočetnější skupinou byli návštěvníci ze Slovenska a na třetím místě se umístili hosté z Polska. Podle zjištění ČSÚ nadále pokračuje výpadek turistů z asijských zemí a z Ruska.
FOTOGALERIE: Cestování po Česku. Ukázková rekonstrukce druhého největšího hradního komplexu
Do celkových statistik návštěvnosti jsou započítány údaje týkající se ukrajinských státních příslušníků, kteří si ubytování hradili sami. „Vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině nebylo ve všech případech možné na straně provozovatelů ubytovacích zařízení rozlišit, zda jde o turistu či uprchlíka," uvedl úřad.
Situace ve službách ukazuje na stagnaci ekonomiky
„Co nám napovídají výsledky služeb pro další měsíce? Minimálně to, že k žádnému restartu ekonomiky zatím nejspíš nedochází. Nejenom kvartální, ale především měsíční data naznačují, že celé odvětví služeb přešlapuje na místě. Žádný lídr, který by tato odvětví opanoval a vytáhl do černých čísel se zatím nerýsuje. Samozřejmě, pomineme-li právníky a účtaře, protože ti tvoří jen velmi segment služeb v ČR. Když k tomu připočteme slabý průmysl, jehož výsledky maskují automobilky růstem z nízkých základů, tak důvodů k radosti zůstává pomálu,“ doplnil ekonom Dufek.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.