Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Podnikat v Rusku je nemožné. Stahujeme se, oznámila šéfka švédské H&M

H&M v Moskvě
iStock

Pro H&M bylo Rusko šestým největším a rostoucím trhem. Zatímco jinde počty svých poboček redukuje, v Rusku je navyšovala. Až do ruské invaze na Ukrajinu. Nyní se druhý největší prodejce módy na světě definitivně z ruského trhu stahuje. Prodejny H&M tam ještě dočasně otevřou, aby vyprodaly zásoby.

Švédský oděvní řetězec H&M na svém webu oznámil, že odchází z Ruska. Firma tam byznys pozastavila už na začátku března, krátce po invazi ruských vojsk na Ukrajinu.

„Po pečlivém zvážení a vzhledem k současné situaci považujeme za nemožné, abychom v Rusku nadále podnikali,” uvedla generální ředitelka Helena Helmerssonová. „Jsme hluboce zarmouceni dopadem, který to bude mít na naše kolegy,” dodala.

Rozhodnutí společnosti odejít z ruského trhu se dotkne zhruba 6000 zaměstnanců. Konec působení H&M v Rusku se podle mluvčího společnosti bude týkat 170 kamenných obchodů a jejich webových prodejních kanálů.

Řetězec má v plánu fyzické prodejny dočasně znovu otevřít, aby v Rusku prodal zbývající zásoby. Očekává se, že likvidace bude stát přibližně dvě miliardy švédských korun (4,6 miliardy korun). Částku firma zahrne do výsledků za třetí čtvrtletí jako jednorázové náklady.

Prodej v Rusku zastavilo několik dalších maloobchodních prodejců, například společnosti Inditex či Adidas. Americký maloobchodní řetězec TJX a největší polský maloobchodní prodejce módy LPP se rozhodli své obchody v Rusku prodat.

Španělský Inditex, majitel obchodů Zara, minulý týden svým akcionářům sdělil, že své aktivity v Rusku nechá zatím jen pozastavené. „Jsme v kontaktu se všemi subjekty, kterých se to pozastavení dotklo, a zkoumáme různé alternativy. (...) V tuto chvíli však neexistuje jiné rozhodnutí než situaci nadále sledovat,” uvedl generální ředitel společnosti Inditex Oscar García Maceiras.

Rusko, zasažené sankcemi za agresi vůči Ukrajině a také problémy v dodavatelských řetězcích, legalizovalo takzvaný paralelní dovoz. Ten umožňuje maloobchodníkům dovážet výrobky ze zahraničí bez souhlasu vlastníka ochranné známky. Paralelní dovoz média připomínají také v souvislosti s prodejem mobilních telefonů.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto

Habeck si oddechl, turbína k Nord Stream 1 už je na cestě do Ruska. Plynovod se ale rozjede se zpožděním

Přečíst článek
Doporučujeme