Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Tandem Křetínský a Tkáč zakládá nový holding pro společné investice

Daniel Křetínský
ČTK
 ČTK

Spoluzakladatel skupiny J&T Patrik Tkáč vloží společné investice s podnikatelem Danielem Křetínským do nového holdingu J&T Capital Partners.

Cílem nové, v Česku založené holdingové společnosti je správa a rozvoj všech stávajících a budoucích podílů ve společných obchodních projektech tandemu Tkáč a Křetínský. Holding už odkoupil podíl 44 procent ve společnosti EPH, která sdružuje původní investice v energetice, a během následujících měsíců odkoupí další vlastnické podíly, které jsou nyní pod Tkáčovou kontrolou. Holding podle J&T mimo jiné odkoupí podíl 44 procent v mateřské společnosti fotbalového klubu AC Sparta Praha.

„Sdružení našich podílů ve společném portfoliu s Danem pod jednu strukturu přinese kromě nepochybně větší přehlednosti zejména výrazné zjednodušení financování rozvoje jak stávajících projektů, tak i budoucích investičních příležitostí,” řekl Tkáč. J&T Capital Partners bude společností pod výlučnou kontrolou Tkáče, nicméně ekonomicky a kapitálově se na ní bude významně podílet skupina J&T Private Equity Group Limited.

„Neznám přesnější důvody této operace. Je samozřejmě pravda, že oba se znají, úspěšně spolupracují a důvěřují si delší dobu. Jde o silné partnerství jednoho, kterému jdou investice rok od roku lépe s druhým, který rád prvnímu peníze svěří. Můj osobní tip je, že nejvíce rušno a současně největší potenciál je na minoritních podílech v západoevropských a amerických nákupních řetězcích,” okomentoval založení nového holdingu ekonom portálu Capitalinked.com Radim Dohnal.

Holding během následujících měsíců převezme také 44procentní podíl ve společnosti EP Equity Investment Sárl (EPEI), což je společnost sdružující investice do minoritních podílů v kotovaných společnostech typu Royal Mail, Foot Locker, Sainsbury nebo PostNL, dále podíl 44 procent v EP Global Commerce (EPGC), tedy společnosti zastřešující investici do německé obchodní firmy Metro AG, která v Česku vlastní velkoobchody Makro. Pod nový holding přejde i 44procentní podíl ve společnosti EC Investments (ECI), což je společnost sdružující nákupy z e-commerce, a 40procentní podíl v Czech Media Invest (CMI), která zastřešuje investice z médií.

Konec dodavatele energií Dobrá energie. Koupil ho miliardář Daniel Křetínský.

Křetínský ovládne Dobrou energii. Nákup schválil antimonopolní úřad

Společnost EP Energy Trading, která spadá pod Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského, může převzít dodavatele energií Dobrá energie. Akvizici schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Přečíst článek

Společné investice i dluhy

Po vydání souhlasného stanoviska antimonopolních úřadů a věřitelů prodávajících bude do holdingu také začleněn nepřímý čtvrtinový podíl ve španělských maloobchodních řetězcích CECOSA Supermercados, S.L.U. a CAPRABO, S.A.U., které provozují prodejny v Katalánsku a na Baleárských ostrovech.

J&T Capital Partners, respektive jeho dceřiná společnost J&T Energy Holding, dále převezme veškeré závazky z vydaných dluhopisů a směnek, které byly zastřešeny pod společností J&T Energy Financing Limited. Jejich držitelé tak budou i nadále financovat 44procentní podíl v EPH, který odkoupila Tkáčova struktura od Křetínského v prosinci minulého roku.

Bratislavský rodák Tkáč patří k nejbohatším lidem v Česku i na Slovensku, jeho majetek loni časopis Forbes odhadl na na 600 milionů eur (přes 15,5 miliardy korun). V posledních letech se Tkáč pohybuje zejména ve strukturách kolem investiční skupiny J&T, kterou před více než dvěma dekádami spoluzakládal. Na cestě do vyšších pater byznysu mu pomohl jeho otec Jozef. Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes jedním z nejbohatších Čechů s majetkem v hodnotě 78 miliard korun.

Muž ve stínu, ilustrační foto

Kellnerův stín. Právní stratég Tomáš Brzobohatý byl u všech transakcí PPF

Po smrti Petra Kellnera usedl mezi čtyři hlavní šéfy skupiny PPF, ačkoli do té doby o něm věděl málokdo. Kdo je Tomáš Brzobohatý, právník, dealmaker a největší introvert PPF?

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme