Povinné ručení dál táhne pojistný trh. Dynamika růstu životního pojištění zpomalila
Český pojistný trh loni zrychlil růst. Pojišťovny na pojistném vybraly 147 miliard korun, což je meziročně o 4,4 procenta více, uvedla Česká asociace pojišťoven (ČAP).
Český pojistný trh v roce 2021 rychlil růst z 3,6 procenta v předloňském roce na 4,4 procenta loni. K růstu přispívá životní i neživotní pojištění, nicméně posilování toho neživotního je aktuálně intenzivnější, uvedla ČAP, která sdružuje pojišťovny s 97procentním podílem na trhu.
Pojistné v životním pojištění meziročně stouplo o 1,5 procenta na 48,24 miliardy korun, tedy o 691 milionů korun více než před rokem. Tehdy ale posilovalo o výraznějších 3,1 procenta. V neživotním pojištění vybraly pojišťovny 98,8 miliardy, o 5,8 procenta více než předloni. To překonává 3,9 procentní růst v roce 2020.
My jsme od počátku skupinu stavěli konzervativně, díky tomu se nám krize podařilo zvládat velmi dobře, vypráví v pořadu Victory Club bankéř a finančník Radomír Lapčík. „Když ale krize nastane, šéf se musí postavit před tým a říct, že týmu věří a že krizi zvládneme,“ dodává Lapčík.V krizi je nutná churchillovská síla, říká bankéř Radomír Lapčík
Newstream TV
Pojištění vozidel, majetku a odpovědnosti se dařilo
V dominantní skupině běžně placených smluv životního pojištění, které představují více než 90 procent počtu smluv životního pojištění, se dynamika růstu snížila z předloňských 3,7 procenta na 1,7 procenta. Objem jednorázově placeného pojistného aktuálně meziročně klesá, konkrétně o 8,8 procenta, nicméně jeho vývoj kolísá a na celkový výsledek má okrajový dopad. Dále ubývá smluv životního pojištění. Meziročně jich je o 2,4 procenta méně, což odpovídá poklesu o 119 tisíc. Aktivních smluv ke konci roku 2021 zůstalo 4,917 milionu, uvedla asociace.
V hlavních skupinách neživotního pojištění se vývoj odlišuje. Dominantní je nadále pojištění vozidel, které má na neživotním pojištění nadpoloviční podíl. V pojištění odpovědnosti z provozu vozidla dosáhlo předepsané pojistné hodnoty 28,2 miliardy korun, což je o pět procent více než v roce 2020. Dynamika růstu se ale snížila.
V havarijním pojištění vozidel se opět potvrdil vyrovnaný vývoj, dynamika zůstala na stejné hodnotě minulého roku i čtvrtletí, tedy 6,7 procenta, a předepsané pojistné činilo 25,6 miliardy korun.Trend částečně podpořilo stále se navyšující portfolio pojištěných vozidel, jejichž počet stoupl o 2,3 procenta, což mírně překonalo nárůst zaznamenaný o rok dříve.
Deset milionů dolarů, 15 milionů dolarů, 25 milionů dolarů... i více. To jsou částky, které loni na odměnách obdrželi vrcholní američtí investiční bankéři. Jen v Goldman Sachs loni průměrné výdaje na zaměstnance vystřelily o 23 procent, což je největší skok za více než deset let, uvedla agentura Bloomberg.Žně pro americké bankéře. Osmimístné výplaty se množí jak na běžícím pásu
Money
V podnikatelském pojištění vzrostlo předepsané pojistné o 3,4 procenta na 21,9 miliardy korun. V roce 2020 posilovalo o 4,7 procenta. Počet smluv se meziročně výrazně nezměnil. Mírně jich přibylo, konkrétně o 1,4 procenta.
Retailovému majetkovému a odpovědnostnímu pojištění se podobně jako předloni dařilo. Předepsané pojistné se meziročně navýšilo o téměř 1,14 miliardy korun na 14,13 miliardy korun. Aktuální meziroční růst o 8,8 procenta tak řekonal předloňské zvýšení o 5,5 procenta.
Ostatní pojištění vlivem covidu propadlo
V ostatních odvětvích a skupinách rizik mimo pojištění vozidel, majetku a odpovědnosti občanů i firem nastal v roce 2020 následkem pandemie významný meziroční propad. V tomto segmentu pokrývajícím také léčebné výlohy a další rizika cestovního pojištění, pojištění cizinců apod., propadlo předloni pojistné souhrnně o 12 procent. V roce 2021 přišla částečná korekce, kterou vyjádřil loňský 7,7procentní růst.
Stavební spořitelny v současnosti nabízejí u nových smluv úročení jedno procento či 1,5 procenta. V porovnání se spořícími účty jde zhruba o poloviční zhodnocení. Při započítání státní podpory však jde úrok až k pěti procentům. Částka, kterou ale lze takto zhodnotit, je omezená. A stavební spořitelny se zatím příliš k růstu základního úroku nemají.Spořit na stavebním spoření se teď nevyplatí. Drží ho jen státní podpora
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.