Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Polsko dalo zelenou výstavbě modulárních reaktorů, podílet se na tom má i tamní miliardář

Malý modulární reaktor (ilustrační foto)
ČTK
 ČTK

Polské ministerstvo životního prostředí povolilo výstavbu 24 malých modulárních reaktorů na šesti místech v Polsku. S odkazem na představitele společnosti Orlen Synthos Green Energy (OSGE) to uvedla agentura Reuters. OSGE je společný podnik petrochemické společnosti Orlen a chemické firmy Synthos, která patří jednomu z nejbohatších Poláků Michalu Solowowovi.

„Symbolické je to, že předběžná rozhodnutí jsme dostali právě dnes, kdy jsou emise oxidu uhličitého v Polsku připadající na kilowatthodinu nejvyšší v Evropě a jedny z nejvyšších na světě. Tato rozhodnutí nám umožní budovat v Polsku reaktory BWRX-300 GE Hitachi, a zajistit tak bezemisní, stabilní zdroje energie,“ řekl výkonný ředitel OSGE Rafal Kasprów.

Polsko je ze zemí EU nejvíce závislé na uhlí, v současnosti vyrábí přibližně 70 procent elektřiny z fosilních paliv. Vzhledem k tomu, že emise oxidu uhličitého čím dál více zatěžují cenu energií, země investuje do větrných elektráren na moři a do jaderné energie, aby nahradila stárnoucí uhelné elektrárny.

Stanislav Šulc: Elektřinu chceme všichni. Bordel, který přináší, ale nechce nikdo. Jaderný odpad nemá v Česku řešení

Kam s ním? Z otázky budoucnosti úložiště jaderného odpadu se stává významné politikum. A je to tak dobře.

Přečíst článek

Polské ministerstvo životního prostředí uvedlo, že malé modulární reaktory budou moci vzniknout ve Wloclawku, obci Stawy Monowskie ležící nedaleko Osvětimi, ve Stalowé Woli na jihovýchodě země, Ostrolence, Nowé Hutě a ve městě Dombrowa Górnicza ve Slezsku.

Televize TVN24 na svých internetových stránkách uvádí, že OSGE plánuje nejméně jeden reaktor spustit do roku 2030. V současnosti žádný reaktor BWRX-300 ještě uveden do provozu nebyl, první má začít fungovat v Kanadě v roce 2028, druhý pak v Polsku.

Polská média připomínají, že letos v červenci resort životního prostředí povolení pro stavbu malých modulárních reaktorů udělil polskému producentovi kovů KGHM. Společnost OSGE o povolení požádala ve stejnou dobu jako KGHM, musela na ně ale čekat o poznání déle. Týdeník Polityka napsal, že to bylo kvůli výhradám tajné služby ABW. Není ovšem jasné, čeho se týkaly, příslušné dokumenty jsou tajné.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Polský premiér Mateusz Morawiecki

USA posilují vliv ve střední Evropě. Polákům postaví jadernou elektrárnu, Česko s tendrem váhá

Přečíst článek
znečištěné ovzduší (ilustrační foto)

Polskem se šíří starý nešvar – lidé kvůli drahým energiím opět topí odpadky

Přečíst článek
plynovod, ilustrační foto

Češi a Poláci neustále kritizují Brusel, teď tu ale žadoní o peníze. Na dostavbu plynovodu Stork II

Přečíst článek
Doporučujeme