Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Polsko musí platit. Česká žaloba na těžbu v dole Turów uspěla

Okolí polského dolu Turów
ČTK
 ČTK

Soudní dvůr Evropské unie potvrdil povinnost Polska zaplatit pokutu za nelegální těžbu ve hnědouhelném dole Turów od září 2021 do února 2022. Soud ve dvou rozsudcích potvrdil, že Evropská komise postupovala správně, když pokuty, které v minulosti soud Varšavě uložil, strhla z polských splátek z evropských fondů.

Česká republika podala proti Polsku žalobu k Soudnímu dvoru v únoru 2021. Tvrdila, že rozšíření a prodloužení těžby hnědého uhlí v dole Turów porušuje unijní právo. Soud následně Varšavě nařídil, aby činnost dolu na hranicích s Českem zastavila. Když Polsko toto rozhodnutí ignorovalo, rozhodl 20. září 2021 o pokutě zhruba 12,3 milionů korun denně, dokud Polsko žádosti nevyhoví.

Hnědouhelný polský důl Turów

Dohoda o Turówu je nedostatečná. Odporuje tuzemským i EU zákonům, míní experti

Jednání o podmínkách dohody o řešení vlivů těžby v polském hnědouhelném dole Turów musí podle expertní organizace Frank Bold pokračovat. Podle ní nynější dohoda s Polskem nezaručuje ochranu českého území před ztrátou vody a poškozením těžbou a chybí i aktualizovaný hydrogeologický model.

Přečíst článek

"Dne 3. února 2022 uzavřelo Polsko s Českou republikou dohodu o smírném řešení, a v důsledku toho byla věc vyškrtnuta z rejstříku Soudního dvora. Polsko částky dlužné z titulu penále nezaplatilo. Z tohoto důvodu jej Evropská komise v pěti po sobě následujících rozhodnutích informovala, že započte dluh proti různým pohledávkám Polska vůči Evropské unii," uvedl soud ve svém tiskovém prohlášení. "Výše takto vymožené hlavní částky činí 68,5 milionů eur za období od 20. září 2021 do 3. února 2022," dodal.

Penále se platí

Polsko navrhlo, aby soud rozhodnutí o započtení zrušil. Opíralo se zejména o dohodu o smírném řešení, která podle něj vedla k tomu, že finanční důsledky opatření nařízených Soudním dvorem se zpětnou účinností zanikly.

"Tribunál má za to, že denní penále nabíhalo ode dne 20. září 2021 do vyškrtnutí věci z rejstříku Soudního dvora, ke kterému došlo dne 4. února 2022. Vyškrtnutí tedy nezbavuje Polsko povinnosti zaplatit částku dlužnou z titulu penále. V opačném případě by nebylo dosaženo účelu penále, kterým je zajistit účinné uplatňování unijního práva," dodal Soudní dvůr EU ve svém rozhodnutí.

"Rozsudek ve sporu Polska s Evropskou komisí ve věci neplacení sankcí podtrhuje skutečnost, že Polsko dlouhodobě odmítá převzít odpovědnost za škody způsobené nelegální těžbou," komentovala verdikt Petra Pintera, právnička firmy Frank Bold, která se kauze dlouhodobě věnuje. "Soudní dvůr EU ukázal, že evropské právo platí pro všechny státy stejně a Polsko musí dostát své povinnosti uhradit sankce," dodala.

důl Turów
video

Brusel versus Varšava. Tresty, které soud Evropské unie uložil kvůli Turówu, odporují polské ústavě

Finanční tresty, jež Polsku v souvislosti s pokračováním těžby v dole Turów nedaleko hranic s Českem a s fungováním disciplinární komory polského nejvyššího soudu uložil Soudní dvůr EU, jsou v rozporu s polskou ústavou - k takovému závěru nyní dospěl polský ústavní soud. Jeho verdikt podle agentury Reuters zostřuje letité spory mezi Evropskou komisí a Varšavou.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme