Pomoc pro Ukrajinu brzdí byrokracie. Ve skladech v Litvě leží tisíce dronů
Tisíce dronů, které Litva slíbila Ukrajině bránící se ruské invazi, leží v armádních skladech kvůli průtahům způsobeným byrokracií, informuje litevská veřejnoprávní televize a rozhlas (LRT) na svých internetových stránkách. Vláda ve Vilniusu je přitom Ukrajincům slíbila poslat do konce minulého roku.
Jedna z firem, od nichž drony pro ukrajinskou armádu pocházejí, tvrdí, že je dodala už před několika měsíci. „Část dronů jsme dodali v říjnu, část v listopadu, ale zatím nemáme informace o tom, že by byly převezeny na Ukrajinu,“ řekl šéf společnosti RSI Europe Tomas Milašauskas. Její zástupci zatím nemohli vyškolit ukrajinské vojáky, kteří budou bezpilotní letouny obsluhovat. Podobná situace je podle LRT také u některých dalších firem. Drony jsou stále v Litvě.
Bývalý ministr obrany Laurynas Kasčiunas tvrdí, že zpoždění v dodávkách na Ukrajinu vzniklo kvůli komplikovanému byrokratického procesu. Aby drony došly na místo určení, je podle něho udělat několik kroků, do kterých jsou zapojené agentura pro obranné zdroje, armáda i vláda. Podle exministra jsou tyto kroky logické, ale pokud někde nastane zádrhel, celý proces se „zasekne“. Kvůli tomu jsou rozladění výrobci dronů, kteří připomínají, že když ukrajinští vojáci drony nemají, znamená to pro Ukrajinu větší ztráty.
Resort obrany uvedl, že drony koupené u litevských výrobců Litva pošle na Ukrajinu v nejbližší době. Umožní to podle něho zjednodušení byrokratického postupu, o kterém litevská vláda rozhodla tento týden.
LRT píše, že Litva pro ukrajinskou armádu koupila skoro 5000 dronů v hodnotě pěti milionů eur (125,5 milionu korun). Kromě toho vláda pro potřeby litevské armády koupila také 2300 bojových dronů za tři miliony eur. Ministerstvo obrany dříve uvádělo, že všechny drony budou dodány do konce roku 2024.
Záznamníky letových údajů i hlasu v pilotní kabině letadla společnosti Jeju Air, které havarovalo 29. prosince na letišti v jihokorejském Muanu, přestaly nahrávat přibližně čtyři minuty předtím, než letoun po nouzovém přistání narazil do betonové konstrukce za ranvejí a explodoval. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP s odvoláním na jihokorejské ministerstvo dopravy. Při dosud nejhorším leteckém neštěstí na území Jižní Koreje zahynulo 179 ze 181 lidí na palubě.Záhada kolem tragédie jihokorejského letadla. Černé skříňky přestaly před havárií nahrávat
Zprávy z firem
Příslušníci ukrajinské armády bojující v ruské Kurské oblasti zajali dva zraněné vojáky ze Severní Koreje a odvezli je Kyjeva k výslechu. Na svém telegramovém účtu o tom informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.Ukrajinci zajali dva vojáky z KLDR a vyslýchají je
Politika