Poptávka po diamantech po covidu-19 je tak mizerná, že Alrosa zastavila jejich prodej

Ruský těžební gigant Alrosa zastavil veškerý prodej diamantů ve snaze podpořit klesající ceny. Informovala o tom agentura Bloomberg, která tento krok označila za téměř bezprecedentní. Poptávka po diamantech po pandemii covidu-19 obecně oslabila. Ekonomické problémy se projevují mimo jiné tím, že spotřebitelé snižují výdaje za luxusní zboží. Pokles cen komodity se v posledních týdnech zrychlil a kupci v Indii, která je největším odběratelem surových diamantů, vyvíjejí tlak na největší těžaře, aby omezili nabídku.
Alrosa dočasně zastavila prodej až do listopadu. Společnost uvedla, že věří, že její krok vyřeší nesoulad mezi nabídkou a poptávkou, který se objevil v posledních měsících. Konkurenční a kdysi monopolní společnost De Beers dává svým odběratelům větší flexibilitu při odmítání diamantů, které mají smluvně nakoupit.
Pokles cen začal u větších kusů
Pokles cen začal u větších kusů, ale v posledních týdnech se rozšířil i na ty menší, protože rostou obavy ohledně poptávky a zároveň i konkurence laboratorně vyrobených diamantů. Ačkoli Alrosa i De Beers už dříve dodávky při oslabení poptávky omezovaly, úplné zmrazení prodeje je mimo velké krize, jako je vypuknutí pandemie, velmi neobvyklé.
De Beers zatím nemá v plánu vlastní prodeje snižovat, místo toho tato divize těžaře Anglo American vychází vstříc svým odběratelům. Už dříve jim umožňovala odložit do konce roku nákup až 50 procent diamantů větších než jeden karát. Tento týden v memorandu zákazníkům podle zdrojů sdělila, že budou moci vyjmout některé menší zboží z balíčků, které mají nasmlouvané k nákupu.
Ruský miliardář Roman Abramovič dlouhá léta investoval miliardy dolarů přes newyorskou poradenskou společnost Concord Management. Firma nyní čelí obvinění ze strany Komise pro cenné papíry a burzu (SEC), že tak činila bez jejího svolení, napsal deník The Wall Street Journal.
Abramovič dostal další ránu. V USA obvinili jeho investičního poradce
Leaders
Těžaři budou možná muset ceny snížit
Společnost De Beers prodává své drahokamy prostřednictvím deseti prodejních akcí ročně, při nichž kupující musí zpravidla akceptovat nabízenou cenu a množství. Zákazníci sice mohou nákup odmítnout, ale to může mít vliv na přidělování diamantů, které dostanou v budoucnu, takže mnozí se zdráhají nevýhodné zboží odmítnout.
Větší i menší diamanty se na sekundárním trhu, kde si je obchodníci a zpracovatelé prodávají mezi sebou, obchodují s více než desetiprocentní slevou oproti prodejní ceně společností De Beers a Alrosa, uvedly zdroje. To podle Bloombergu indikuje, že těžaři možná budou muset ceny dále snížit. Na státem kontrolovanou Alrosu uvalily po ruské invazi na Ukrajinu sankce Spojené státy a Británie. Po oznámení amerických sankcí se prodej společnosti snížil, ale zotavila se díky přesunu objemů do Asie, hlavně do Indie.
Nejmenovaný představitel belgické vlády minulý týden podle agentury Reuters uvedl, že skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 se chystá během několika příštích týdnů oznámit embargo na dovoz ruských diamantů.
Vedle klasických obrazů slavných i méně známých mistrů, které patří už k tradičně oblíbeným sběratelským aktivům, se může vyplácet investovat i do vybraných luxusních předmětů. Je třeba ale vědět do čeho a za jakých podmínek, protože ani tento trh luxusních komodit není stabilní. Knight Frank Luxury Investment Index (KFLII) proto dlouhodobě sleduje vývoj zhodnocení desítky luxusních aktiv a nyní hlásí, že na rozdíl od zlata či akcií tato aktiva za posledních 12 měsíců rostla mnohem více. Podívejte se, která to byla a kam se dají také dát přebytečné miliony.
Luxus, který se letos vyplatil. Investice do luxusních komodit vydělaly více než akcie i zlato
Enjoy
Diamanty v posledních několika měsících ztratily na hodnotě. Ještě v únoru loňského roku se jejich cena vyšplhala na rekordní hodnoty, od té doby však klesla již o 18 procent. Od začátku roku jsou pak nižší o 6,5 procenta, ukazuje globální index cen surových diamantů. A jejich cena bude podle analytiků zřejmě dále klesat, upozornil zpravodajský server CNBC.
Ceny diamantů z loňského rekordu již klesly o 18 procent, roste zájem o ty syntetické
Trhy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.