Poslední výstřel elitního útvaru prokuratury na Slovensku. Žalobce obvinil finančníka Haščáka

Žalobce končícího elitního útvaru prokuratury na Slovensku podle médií obvinil spoluzakladatele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka a další čtyři osoby z korupce a z dalších trestných činů. Prokuratura, která o obvinění pěti lidí informovala, zveřejnila jen iniciály stíhaných.
Podle úřadu speciální prokuratury (ÚSP), jehož zrušení k 20. březnu prosadila nynější vládní koalice premiéra Roberta Fica, se případ týká zhruba 20 let staré kauzy zvané Gorila. V ní policie prověřovala podezření z uplácení vysoce postavených slovenských politiků a úředníků Pentou v letech 2005 a 2006. Finanční skupina i Haščák nekalé jednání v kauze dlouhodobě popírají.
Všech pět nyní obviněných čelí stíhání za trestný čin založení a podpory zločinecké skupiny a korupční trestné činy, čtyři z nich pak také za zločin porušování povinností při správě cizího majetku.
Slovenská policie v kauze Gorila už v listopadu 2022 obvinila celkem sedm lidí, včetně Haščáka, dále bývalého ministra hospodářství Jirka Malchárka či někdejší členku vedení Fondu národního majetku (FNM) Annu Bubeníkovou; FNM v minulosti spravoval podíly státu ve firmách. Toto stíhaní letos v únoru žalobce ale zrušil, což prokuratura zdůvodnila formálními a procesními nedostatky. Obhajoba tehdy uvedla, že vyšetřovatelka, která v případu vznesla obvinění, měla v souladu se zákonem přerušený výkon funkce policistky.
Poprvé od července 2009 se na světě nenachází ani jediná centrální banka, která by měla svoji základní úrokovou sazbu v záporu. Japonská centrální banka totiž svoji sazbu zvýšila z úrovně -0,1 procenta do pásma od nuly do 0,1 procenta. Sazbu zvyšovala poprvé po sedmnácti letech.
Lukáš Kovanda: Po 15 letech končí bizarní a rozporuplná éra záporných úrokových sazeb
Názory
Žalobce po zmíněném zrušení obvinění vůči Haščákovi vrátil případ policii k novému rozhodnutí. Z vyjádření ÚSP vyplývá, že žalobce sám v případu obvinil pěti lidí, a to kvůli tomu, že policejní vyšetřovatelka nesplnila jeho pokyn bezodkladně vznést v případu obvinění.
Kauza Gorila propukla na konci roku 2011, kdy na internetu někdo zveřejnil dokumenty, které byly vypracovány na základě odposlechů. O osm let později pak do médií unikla i samotná nahrávka z odposlechů jednoho z bratislavských bytů, kde se podle uniklých dokumentů setkával Haščák například s Malchárkem či s Bubeníkovou.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.