Pošta prodlouží doručování ekonomických zásilek, ze dvou dnů na tři

Česká pošta od července mění pravidla, u takzvaných ekonomických listovních zásilek prodlouží doručovací dobu ze dvou dnů na tři. Důvodem je trvalý pokles zájmu o posílání listovních zásilek a s tím související optimalizace poštovní sítě. Každý den pošta doručí okolo 1,8 milionu listovních zásilek. Systém dvourychlostního doručování zavedla Česká pošta v únoru 2020.
O den pomalejší doručování ekonomických zásilek ze dvou na tři dny testovala pošta od letošního jara na 17 provozovnách, od června jej rozšířila na dalších 144 provozoven. Od července pak budou listovní zásilky doručovány upraveným způsobem na všech 289 dodávacích provozovnách (depech) po celé České republice. Od poloviny roku bude stát obyčejný prioritní dopis 34 korun, ekonomický pak 27 korun.
Po sérii jednání s městy a obcemi, Česká pošta mění v jedenadvaceti případech seznam rušených poboček. Nejvíce změn doznal seznam v Moravskoslezském kraji a Kraji Vysočina, kde je po čtyřech nově zařazených pobočkách za původně určené ke zrušení.
Pošta udělala v seznamu rušených poboček 21 změn. Nejvíc na severu Moravy a Vysočině
Zprávy z firem
Prioritní doručení do druhého dne podle dosavadních zkušeností firmy využívá okolo sedmi procent klientů, zbytek využívá ekonomický, byť pomalejší způsob doručení.
„Vzhledem k trvalému poklesu zájmu o listovní zásilky a s ohledem na zákon DEPO, kdy nově dva miliony subjektů už nekomunikují s úřady prostřednictvím papírových doporučených dopisů, ale přes datové schránky, se od 1. července 2023 ekonomický režim prodlužuje z D+2 na D+3. Pokud někdo preferuje prioritní způsob doručení, pak D+1 může využít, to zůstává zachováno,” uvedl mluvčí pošty Matyáš Vitík.
Česká pošta od července zdraží poslání obyčejného psaní v ekonomickém režimu o čtyři koruny na 27 korun. Doporučené a cenné psaní bude dražší o desetikorunu. Uvedl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.
Pošta opět zdražuje. Dopis bude od července za 27 korun
Zprávy z firem
Česká pošta letos přijímá řadu úsporných opatření kvůli prohlubující se ztrátě. Jedním z nich je uzavření 300 poboček v polovině roku a propuštění zhruba 1000 zaměstnanců. Do poloviny roku by měla představit plán transformace, ve kterém se rozdělí na provozovatele poboček, poskytujícího základní služby pro stát, a komerční doručovací akciovou společnost.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.