Co mají společného náboje a Chanel přívěsky? Českou technologii

Příběh Martina Daňka a technologické firmy AdvaMat je příkladem inovace a podnikatelského ducha v oblasti pokročilých materiálů. Martin Daněk vystudoval materiálové inženýrství na ČVUT. Po ukončení studií se věnoval výzkumu tenkých vrstev, což ho přivedlo k myšlence založit vlastní firmu zaměřenou na vývoj a aplikaci pokročilých povlaků.
V roce 2014 založil profesor Tomáš Polcar se svým studentem Martinem Daňkem společnost AdvaMat, která stále sídlí v Praze na Elektrotechnické fakultě ČVUT. Firma se specializuje na vývoj funkčních a dekorativních PVD (Physical Vapor Deposition) povlaků pro různé materiály, jako jsou plasty, sklo a kovy. Nabízí standardní kovové povlaky, a také vyvíjí povlaky na míru podle specifických potřeb klientů.
„Celé to začalo, když jsem dělal doktorát na strojní fakultě. Tehdy za mnou přišel profesor Polcar z elektrotechnické fakulty a řekl, že dělat doktorát na strojárně je nesmysl, ať ho jdu dělat k němu. A protože jsem nechtěl dělat pouze teorii, chtěl jsem, aby moje práce našla uplatnění v průmyslu, tak jsem šel. Profesor Polcar založil firmu a v jihlavském vědeckotechnologickém parku jsme si pronajali potřebné zařízení. Dá se říct, že AdvaMat je moje doktorská práce,” popisuje Daněk nápad a začátky firmy, která dnes v technologii PVD tvoří evropskou špičku.
Od začátku se snaží své znalosti a dovednosti dostávat do průmyslu. „Ukázalo se, že naše povlaky fungují a jsou lepší než běžný standard, ale nebyl nikdo, kdo by z toho udělal reálný byznys. AdvaMat začal v jihlavském vědeckotechnologickém parku, ale ten brzy zkrachoval. Odpojil proud, a tak jsme fungovali jen díky výkonnému dieselovému agregátu, do kterého jsme lili 500 litrů nafty denně, aby technologie fungovala. Pak jsme celé zařízení odkoupili,” vzpomíná.
Myšlenka bezpilotního letounu vznikla otázkou, jak nahradit pilotovaný vrtulník. Za deset let od nápadu má Primoco Ladislava Semetkovského bezpilotní letouny One 150, které brázdí nebe v patnácti zemích čtyř kontinentů. Jsou certifikované v civilní i vojenské oblasti.
Ladislav Semetkovský: Naše drony na Ukrajině nezabíjejí. Jen špehují
Zprávy z firem
AdvaMat se rozvíjel a vytvořil vlastní provoz, byznys a technologie, které v roce 2019 prodal firmě Šlechta. „V současné době děláme vlastní byznys, tedy poradenství a konkrétní vývoj pro klienty. Samotná výroba potřebuje dost lidí a je náročná na čas a práci. Potom místo vývoje řešíte administrativu a dodávky zakázek. S firmou Šlechta byla v tomto ohledu výrazná synergie, protože se věnují leštění a servisu pro výrobce forem na vstřikování plastů. Navíc se chtěli zvětšovat a naše technologie se jim hodila. Nyní přemýšlíme, že si výrobu znovu založíme, ale pouze na špičkové high-endové věci. A případně koupíme celou firmu Šlechta, ale to jsou plány na další rok,” uvažuje Daněk o budoucnosti.

Ve vlastním provozu by se Advamat věnoval zakázkám pro top klienty, například potahování kovových doplňků pro Chanel. „Těchto zakázek je ale málo, mají vysokou marži, ale není to na uživení velké firmy. Proto si chceme pořídit technologii, kde bychom se věnovali těmto zakázkám a jinak bychom jí využívali na vlastní vývoj,” říká s tím, že AdvaMat, který zaměstnává tři výzkumníky má stabilní roční obrat okolo patnácti milionů korun zejména za konzultantskou činnost. Poptávka po technologii AdvaMatu roste a přibývá klientů. Například společnost Sellier & Bellot, která dlouhodobě zaujímá klíčovou pozici ve výrobě české munice, se potřebovala zbavit ekologicky neúnosné galvaniky a šestimocného chromu, který potřebovala na výrobu nábojnic.
„Z evropských potahářů nikdo nedokázal jich požadavek realizovat, a tak zbrojovka oslovila nás. Po půl roce jsme jim vytvořili konkrétní funkční řešení a doporučili i konkrétní stroj. Protože jsme vymýšleli naprosto konkrétní technologii, tak se cena za stroj podařila srazit z milionu eur na polovinu. Řada jeho funkcí totiž byla zbytečná. Druhá výhoda pro Sellier & Bellot je, že se nejen zbavili chromu, ale naše řešení výrazně prodloužilo životnost nástrojů potřebných pro výrobu munice,” vzpomíná Daněk s tím, že výrobce za své nástroje platil čtyři miliony euro ročně a najednou se dostal na třetinu, čímž se investice velice rychle vrátila.
V Česku by v budoucnu mohly vzniknout až dvě továrny na moduly pro malé jaderné elektrárny. Společnost ČEZ o tom nyní jedná s britskou firmou Rolls-Royce SMR, s níž loni uzavřela strategické partnerství, uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. První blok by měl vzniknout v první polovině 30. let v Temelíně. Společnost zároveň pokročila také v přípravě modulárního reaktoru v Tušimicích.
ČEZ jedná s Rolls-Royce SMR. V Česku by mohly vzniknout továrny na jaderné moduly
Zprávy z firem
Pod vedením Martina Daňka se tak AdvaMat zaměřuje na pomoc výrobním společnostem zvyšovat efektivitu prostřednictvím inovativních PVD povlaků. Firma optimalizuje výrobní procesy a nabízí řešení založená na nejnovějších vědeckých poznatcích. Povlaky PVD definují nové standardy ve výkonu a odolnosti vůči opotřebení a korozi, a to vše s minimálním dopadem na životní prostředí. AdvaMat například spolupracuje s firmami Sans Souci, Sellier & Bellot, BTL, Medin, či Chanel.
Francouzský módní dům Chanel plánuje otevřít více poboček v Číně. A to přesto, že Číňané znovu více cestují a nakupují spíše v jiných zemích, uvedla generální ředitelka firmy Leena Nairová. Chanel proslul svými tvídovými obleky, prošívanými kabelkami a parfémem No. 5.
Je to dobrý nápad? Chanel plánuje rozšíření v Číně, místní ale nakupují raději v zahraničí
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.