Orkla v Česku na konci roku zavře dva závody. Okurky či ovoce bude dovážet ze zahraničí

Závody potravinářské společnosti Orkla Foods Česko a Slovensko v Bzenci na Hodonínsku a v Panenských Břežanech v okrese Praha-východ budou utlumovat výrobu v posledním čtvrtletí tohoto roku a na konci roku jejich provoz skončí, uvedl mluvčí společnosti Martin Frýdl. Záměr ukončit výrobu v těchto závodech potvrdila společnost v březnu, nyní oznámila termín. O práci přijde kolem 250 zaměstnanců. Důvodem uzavření je dlouhodobá ztrátovost výroben. Jejich výrobky nahradí podle Frýdla externí dodavatelé ze střední či západní Evropy.
Z bzeneckého provozu, v němž pracuje 200 lidí, jdou na trh sterilované okurky. V Břežanech pracuje 50 lidí a vyrábí se tam mražené ovoce a zelenina. V budoucnu tak zákazníci sice najdou v obchodech stejně vypadající výrobky se stejnou značkou, avšak vyráběné jinde. "Jednání probíhají. Je vysoce pravděpodobné, že dodávky budou pocházet ze středoevropského či západoevropského regionu," uvedl Frýdl.
Peníze, které firma ušetří zavřením ztrátových provozů, plánuje směřovat do rozvoje ziskových činností a také do investic, které poslouží větší udržitelnosti a menší energetické náročnosti. Letos například v závodě Hamé Babice na Uherskohradišťsku instaluje zařízení sloužící k rekuperaci vody, které umožní ročně uspořit 300 tisíc metrů krychlových vody.
Orkla je norskou společností, která v Česku vyrábí pro tuzemský i zahraniční trh potraviny řady značek. Mezi nejznámější patří například Vitana, Hamé, Otma či Májka. Podle poslední dostupné účetní uzávěrky dosáhl koncern v Česku loni obratu přes šest miliard korun, zisk před zdaněním se dostal na 557 milionů korun. V loňském roce firma čelila rostoucím nákladům na energie i suroviny. Zároveň po invazi na Ukrajinu opustila ruský trh.
Sklizeň základních obilovin letos ve srovnání s loňskou nadprůměrnou úrodou klesne o 8,1 procenta na 6,955 milionu tun, uvedl ve svém prvním odhadu Český statistický úřad. Snížit by se měla úroda pšenice, ječmene, ovsa i žita. Řepky by měli zemědělci sklidit 1,223 milionu tun, což je proti loňsku nárůst o 4,9 procenta. Statistici údaje o sklizni během léta ještě několikrát zpřesní.
Úroda pšenice, ječmene, ovsa i žita se letos sníží, uvedli statistici. Dařit se má řepce
Zprávy z firem
Stát vybírá historicky suverénně nejvíce na daních, a to se ještě dočká tučného inkasa mimořádné „daně z drahé elektřiny“. Státu svědčí výrazný růst ziskovosti nejen ČEZ, ale i podniků jako Agrofert – ten hlásí růst zisku o 124 procent, píše hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Lukáš Kovanda: Stát vybírá suverénně nejvíce na daních. Cenou za to je hluboký propad životní úrovně
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.