PPF kupuje jihoafrického výrobce katamaránů

Skupina PPF kupuje jihoafrického výrobce katamaránů Leopard, firmu Robertson and Caine. Uzavření obchodu je součástí její strategie rozvíjet byznys v odvětví rekreačních plavidel, do kterého vstoupila před dvěma lety, kdy vytvořila společný podnik s francouzským výrobcem rekreačních plavidel Groupe Beneteau. Cenu transakce firma neuvedla.
Podle PPF jihoafrická firma vyváží své výrobky, tedy plachetnice a motorové katamarány, do celého světa, zejména na americký trh. Skupina vidí v tomto oboru podle svého vyjádření dlouhodobý potenciál růstu hodnoty. „Pronájem rekreačních plavidel pro dovolenou na moři patří k nejrychleji se rozvíjejícím segmentům v rámci celosvětového odvětví cestovního ruchu a volnočasových aktivit,” uvedla.
Firma doplnila, že transakce by měla být vypořádaná v letošním druhém čtvrtletí a podléhá schválení jihoafrických regulátorů.
V létě roku 2021 PPF oznámila vytvoření společného podniku s francouzským výrobcem lodí Groupe Beneteau s cílem vybudovat nového globálního lídra v segmentu pronájmu lodí. Společný podnik, ve kterém má mít PPF podle tehdejších informací 59 procent, měl spojit aktiva charterových společností Dream Yacht a Navigare. První z nich byla založena v roce 2000 na Seychelských ostrovech a po celém světě nabízí k pronájmu přes tisíc lodí. Navigare je o rok mladší a má plavidla kotvící v Evropě, Karibiku nebo v Indickém a Tichém oceánu.
Inflace bude ustupovat jen pomalu a Evropská centrální banka (ECB) by tak měla pokračovat ve svém protiinflačním tažení a dále zvýšit hlavní sazby. Trhy se už nad vyhlídkou vyšších úrokových sazeb v eurozóně zamýšlejí a reagují na vyšší než očekávaná data o vývoji inflace v Německu, Francii i Španělsku. V rozhovoru pro server CNBC to prohlásil prezident Bundesbanky a člen Rady guvernérů Evropské centrální banky Joachim Nagel, který patří mezi „jestřáby“ v ECB.
Šéf Bundesbanky: Inflace se bude ještě nějakou dobu držet vysoko. ECB musí přitvrdit
Money
Firma Robertson and Caine má podle PPF více než třicetiletou historii a je předním světovým výrobcem plachetnic a motorových katamaránů střední velikosti pod značkou Leopard. Výrobní závod má v Kapském Městě a její designérský a obchodní tým sídlí v USA, doplnila PPF.
Česká finanční skupina PPF je aktivní ve 25 zemích v Evropě, Asii a Severní Americe a investuje do řady odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti po strojírenství. Skupina vlastní aktiva ve výši 40,1 miliardy eur (téměř bilion korun) a k loňskému červnu zaměstnává celosvětově 70 000 lidí.
Podnikatelka Renáta Kellnerová s rodinou je na 12. místě žebříčku nejbohatších žen na světě, který sestavuje časopis Forbes. Pětapadesátiletá vdova po vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi, který tragicky zahynul předloni v březnu, má podle žebříčku majetek za 16,3 miliardy dolarů (přes 372 miliard korun). Celkově se umístila na 100. příčce, a je tak nejvýše ze všech obyvatel Česka.
Renáta Kellnerová je podle časopisu Forbes 12. nejbohatší ženou na světě
Leaders
Skupina PPF získala 9,1 procenta na kapitálu společnosti ProSiebenSat.1 Media SE (ProSieben), jejíž akcie jsou obchodovány na frankfurtské burze. PPF to oznámila v tiskové zprávě. PPF se tímto stává druhým největším akcionářem ProSieben po společnosti MFE italského mediálního magnáta a politika Silvia Berlusconiho.
PPF se po Berlusconim stala druhým největším akcionářem mediální ProSieben
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.