Praha 5 podá správní žalobu proti projektu Central Group u gymnázia

Praha 5 podá správní žalobu proti povolení stavby bytového domu pro seniory, který chce na nynějším sportovním hřišti Gymnázia Nad Kavalírkou v Košířích postavit developer Central Group. Uvedl to místostarosta městské části Radek Janoušek (Praha 5 Sobě). Radnice už dřív neúspěšně podala proti záměru námitky a odvolání.
Projekt se podle městské části do místa nehodí a znamenal by, že gymnázium přijde o sportoviště. Podle mluvčího Central Group Ondřeje Šťastného ale projekt splňuje všechny zákonné požadavky.
Pozemky s hřištěm, které jsou územním plánem určeny pro veřejnou vybavenost, byly v minulosti restituovány a později prodány developerovi. O stavebním záměru se v Košířích hovoří téměř 20 let, v minulosti vyvolal kritiku. Firma Central Group dříve neúspěšně požádala o územní rozhodnutí pro stavbu, které bylo v roce 2013 zamítnuto.
Nyní investor podle Janouška získal pravomocné stavební povolení, a radní Prahy 5 proto tento týden schválili podání žaloby. „Což je poslední možnost, jak tomu zabránit,” vysvětlil místostarosta. „Projekt je hrozně předimenzovaný, a jak je to v kopci, tak by to dělalo velmi nevhodnou dominantu, která by ještě přebila už tak dominantní budovu gymnázia,” řekl. Dodal, že radnice bude také žádat soud o předběžné opatření, které by zabránilo firmě do rozhodnutí o žalobě zahájit výstavbu.
Český rezidenční developer Central Group dokončil nákup několika pozemků v Praze 9, naváže na nich na rozestavěný projekt Tesla Hloubětín. Za 15 miliard korun tam vznikne čtvrť s více než 2500 byty, třemi mateřskými školami, parky a komerčními prostory, uvedli ve středu zástupci firmy. Projekt Tesla Hloubětín se začal stavět loni v červnu na brownfieldu po bývalém podniku na výrobu rádií a televizí. Dříve na místě mělo vzniknout 1500 nových bytů za devět miliard korun. První etapa by měla skončit v roce 2024, celá čtvrť by měla být hotová kolem roku 2030.
Kunovský přikoupil pozemky u bývalého brownfieldu Tesly Hloubětín. Postaví na nich další tisícovku bytů
Reality
Dům pro seniory jako zástěrka?
Podle odvolání, které radnice dříve podala, je pouhých 400 metrů od pozemků jiný domov pro seniory, takže v oblasti není stavba dalšího potřeba. Funkce veřejné vybavenosti daná územním plánem je podle městské části naplněna využitím pro potřeby školy. „Plnohodnotný areál školy je z hlediska všestranného rozvoje území a potřeb občanů významným veřejným zájmem převažujícím nad komerčním využitím, byť se zaměřením na seniory,” stojí v dokumentu. Je podle něj také diskutabilní, zda při developerem prezentovaných parametrech a personálním zajištění skutečně půjde o domov pro seniory podle zákona o sociálních službách.
Šťastný za Central Group ke kritice uvedl, že záměr splnil vše potřebné: „Projekt je v souladu s územním plánem, splňuje všechny technické i další požadavky kladené na tento typ zařízení, proto obdržel pravomocné stavební povolení."
Paneláky v Česku nemají dobrou pověst. Přesto je prefabrikace výhodná v mnoha ohledech. Dokáže výstavbu urychlit a také zkvalitnit. „Už nikdy žádný panelák nepostavit. Toto rozhodnutí z 90. let považují za špatné. Technologický proces od té doby urazil velký kus cesty,“ říká generální ředitel YIT Stavo, české odnože finské firmy YIT, Marek Lokaj.
Šéf finského developera: Přestat stavět paneláky byla chyba. Díky pokroku mohou být dokonalé
Reality
Cornwallské vévodství, které nyní spravuje princ William, není jen zdrojem peněz pro následníka trůnu, ale částečně i sociálním podnikem. Na jeho půdě vznikne projekt bydlení pro lidi bez domova, jenž je součástí Williamovy širší strategie boje s bezdomovectvím.
Princ William chystá bydlení pro bezdomovce i sociální byty
Filantropie
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.