Ošetřovné i pro OSVČ. Právníci představují chystané legislativní novinky
Poslední zářijový díl Práva k Ranní Kávě je poněkud atypickým. Výjimečně není jeho součástí rozhovor moderátora Martina Frolíka s hostem, ale pouze představení posledních novinek ze světa legislativy i judikatury Kristýnou Faltýnkovou.
Kristýna Faltýnková příkladem shrne, co má přinést další významnější novela občanského zákoníku, tentokráte dopadající zejména na úpravu tzv. nesporných rozvodů, problematiku fyzického trestání dětí a předběžné úpravy poměrů dítěte. Dále rozebere novelu zákona o České televizi a Českém rozhlasu nebo novelu zákona o nemocenském pojištění, jež by měla mimo jiné zavést ošetřovné i pro OSVČ či „dohodáře“, přispět k elektronizaci u dávek nemocenského pojištění, nebo zavést další dílčí úpravy dlouhodobého ošetřovného a peněžité pomoci v mateřství.
Rozebere také přelomový rozsudek, kterým Nejvyšší soud otevřel dveře k náhradě škody vzniklé v důsledku krizových opatření v době covidu, která byla přijata v režimu krizového zákona. Představí také dva nálezy Ústavního soudu, a sice první týkající se otázky nutnosti explicitního vyjádření dovolacích důvodů v dovolání. A druhý, který se týká zjišťování názoru nezletilého v řízení o změně péče o něj.
Pozornosti právničky neunikl ani rozsudek Nejvyššího soudu aplikující tzv. princip omezené důvěry v dopravě, nebo dva rozsudky Nejvyššího správního soudu. Jeden k běhu lhůty pro napadení opatření obecné povahy. A druhý shrnující judikaturu Nevyššího správního soudu ohledně odmítání poskytování informací v režimu zákona o svobodném přístupu k informacím.
Aktuální epizodu podcastu Právo k Ranní Kávě, který vzniká ve spolupráci s právní kanceláří PRK Partners si můžete pustit v úvodu článku nebo na vaší oblíbené podcastové platformě. Jsme na Spotify, Google Podcasts nebo Apple Podcasts.
Poslechněte si i starší díly právního podcastu.
V nejnovějším dílu podcastu Právo k Ranní Kávě se právníci zaměří na to, jak si správně ošetřit smlouvy s influencery. Moderátor pořadu Martin Frolík si jako hosta pozval kolegyni z PRK Partners Kláru Radkovskou, advokátku a specialistku v oblasti reklamního práva.
Právníci radí, jak na smlouvy s influencery
Zprávy z firem
Chtělo by se říci, že „online svět” pomalu tvoří integrální součást reality. Není proto překvapivé, že snahy o uplatnění výhod plynoucích z online prostředí lze spatřovat i v oblasti problematiky řešení sporů, přičemž se v této souvislosti hovoří o tzv. ODR - Online Dispute Resolution. Co si však lze pod ODR představit? Jak by online svět mohl pomoci s řešením sporů, či jak jej lze využít přímo v soudním řešení sporů? Jaké jsou naopak nevýhody ODR a jak jsme na tom s jeho zaváděním do praxe v České republice? O tom si v dnešním díle Práva k Ranní Kávě povídali moderátor Martin Frolík s dnešním hostem, Zbyňkem Loeblem, specialistou na problematiku ODR a poradcem advokátní kanceláře PRK Partners.
Právníci radí, jak na řešení sporů online
Zprávy z firem
Digitální dědictví. Snad každý z nás „vlastní” nějaký digitální obsah, ať už je to film, hudba, počítačová hra nebo třeba NFT, uložený na hmotném nosiči, nebo jinde. V digitálním obsahu přitom může být ukryta značná hodnota, která opodstatňuje otázku kdo, jak a zda vůbec jej po našem skonu někdy zdědí.
Právníci radí, jak zahrnout digitální majetek do dědictví
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.