AKTUALIZOVÁNO: Pražská plynárenská snížila ceny plynu. Letos již potřetí

Pražská plynárenská od 1. září zlevnila většině klientů zemní plyn. U základního ceníku Standard a produktů navázaných na něj prodejní cena plynu klesla v průměru o 16 procent. Je to tak třetí snížení ceny plynu v letošním roce, uvedl mluvčí společnosti Miroslav Vránek. Zlevnění plynu nedávno oznámily i společnosti E.ON, Pražská energetika či innogy.
Pražská plynárenská patří mezi největší tuzemské dodavatele energií, plynem a elektřinou zásobuje zhruba 425 tisíc odběrných míst.
Cena až na polovině vládního stropu
Ceny plynu Pražské plynárenské budou nyní podle ceníků až o 44 procent pod vládou stanoveným cenovým stropem, sdělil Vránek. Firma v současné době nemá žádné zákazníky z řad domácností, kteří by měli cenu vyšší, než je vládou stanovený cenový strop, uvedl mluvčí.
Energetická společnost ČEZ od poloviny září zlevní ceníky energií s fixací. Cena elektřiny s jednoročním závazkem bude o více než pětinu nižší než stanovené vládní stropy.
ČEZ zlevní. Cena má jít dolu u ceníků elektřiny a plynu s fixací
Zprávy z firem
Kvůli růstu cen na velkoobchodních burzách česká vláda pro letošní rok stanovila cenové stropy na 5000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny bez DPH a 2500 korun za jednu MWh plynu. Na začátku roku dodavatelé zpravidla nabízeli tyto ceny, během roku po zlevnění energií na burze ale začali postupně přicházet s novými výhodnějšími produkty.
Úspora až čtyři tisíce ročně
Pražská plynárenská snížila prodejní cenu zemního plynu od 1. května a poté od 1. července, k dalšímu zlevnění přistoupila s účinností od 1. září. Domácnosti v bytě, které využívají plyn na vaření a ohřev vody se spotřebou čtyři MWh za rok, tak podle mluvčího ušetří ročně zhruba 1450 korun a domácnosti, které mají plyn na vaření, ohřev vody a topení, kolem 4000 korun ročně.
Ještě loni na jaře lepila Pražská plynárenská díru v cash flow půjčkou od magistrátu. Nakonec ale za celý rok udržela ziskové hospodaření. Rok zakončila s čistým ziskem ve výši téměř 640 milionů korun. A půjčku od svého zřizovatele podle vyjádření managementu podniku ze začátku tohoto týdne už také letos v květnu vrátila.
Pražská plynárenská loni v potížích žádala o miliardovou půjčku, zisk ale udržela
Zprávy z firem
„V letošním roce cenu plynu snižujeme již po třetí a pro zákazníky jsme kromě toho připravili i nové cenové produkty, které mají nyní k dispozici. Z pohledu ceny dodávaného zemního plynu mají tak poměrně široký výběr různých možností dle svých preferencí," uvedl nový předseda představenstva Pražské plynárenské Ludvík Baleka. Baleka je ve funkci od konce srpna, kdy nahradil Martina Pacovského, kterého minulé pondělí kvůli odlišným názorům na vedení a další směřování společnosti odvolala dozorčí rada podniku.
Zlevnění plynu nedávno oznámily i další firmy. Například innogy od října sníží 310.000 zákazníků cenu plynu na úroveň 18 procent pod cenovým stropem. Moravské naftové doly (MND) v minulých dnech zlevnily plyn u fixovaných produktů proti cenovému stropu o 36 procent a Pražská energetika od září zlevnila plyn o 30 procent. E.On avizoval zlevnění plynu od září svým zákazníkům, kteří nemají fixovanou cenu, o 16 procent.
Energetická společnost E.ON od září zlevní plyn všem svým stávajícím zákazníkům, kteří nemají fixovanou cenu. Týkat by se to mělo přibližně 140 tisíc klientů. Oproti současnosti jim klesnou ceny o 16 procent, vůči vládnímu cenovému stropu pak budou nižší až o čtvrtinu. Firma zároveň do dalších týdnů zvažuje i možné úpravy cen elektřiny. Ceny energií postupně snižují i ostatní dodavatelé v Česku.
E.ON zlevní plyn pro 140 tisíc zákazníků, přemýšlí i nad elektřinou
Zprávy z firem
Po dvou a půl letech skočil ve funkci šéf Pražské plynárenské Martin Pacovský, kvůli rozdílným názorům na směřování firmy jej odvolala dozorčí rada. Nový ředitel vzejde z výběrového řízení.
Ředitel Pražské plynárenské Pacovský skončil. Nepomohlo ani to, že firmě výrazně stoupl zisk
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.