Pražští zaměstnanci se v kancelářích tlačí skoro jako v Bombaji

Průměrný pražský zaměstnanec má v kanceláři prostor 11 metrů čtvereční. Má tak mnohem blíže kolegům z Bombaje než těm z Chicaga nebo Mnichova.
Výměra kanceláří v Praze na jednoho zaměstnance je v porovnání se světem podprůměrná. V Praze je to 11 metrů čtverečních, globální průměr činí 13,3 metru. Vyplývá to z výsledků studie realitní poradenské firmy JLL. Ta porovnávala kanceláře ve 33 městech světa, Praha se umístila na 22. příčce. Studie zahrnuje devět milionů metrů čtverečních kanceláří a téměř 800 tisíc zaměstnanců. Údaje jsou ještě z doby před opatřeními proti koronaviru,
Nejvíce prostoru mají zaměstnanci v kancelářích v americkém Chicagu, téměř 23 metrů čtverečních. Následují Los Angeles (20,9 metru čtverečního), Mnichov (18,9 m2), Washington (18,5 m2) a Johannesburg (18,4 m2).
Poptávka po kancelářských prostorech v Praze mírně vzrostla, přesto stále nedosáhla úrovně před pandemií. Nájemné ale navzdory neobsazenosti příliš neklesá.
Prázdné kanceláře v Praze nepřibývají. Neobsazených je jen osm procent
Money
Naopak nejmenší kanceláře na zaměstnance jsou ve filipínské Manile s průměrnou plochou 6,9 metru čtverečního. Následují Hongkong (9,1 m2), Bengalúru (9,2 m2), Jakarta (9,3 m2) a Bombaj (9,4 m2).
Pandemie situaci proměňuje
„V rámci pražského kancelářského trhu jsme doposud počítali přibližně deset až 11 metrů čtverečních na jednoho zaměstnance. Na tento jednoduchý výpočet se ale už díky proměnám spojeným s koronavirem nelze spoléhat. Firmy individuálně musí řešit plochu podle své politiky spojené s prací z domu a funkce, kterou pro ně mají kanceláře do budoucna plnit,“ uvedla konzultantka JLL Vendula Bláhová.
Nynější trend podle ní napovídá, že poroste tlak na rozšiřování prostoru pro zaměstnance především v globálních podnikatelských centrech jako je Londýn nebo Hongkong. Jak dále uvedla, firmy, které lákají zaměstnance zpět do kanceláří, se musí přizpůsobit novým podmínkám a podpořit produktivitu a pohodlí a dbát na zdravé pracovní prostředí. „V České republice se trend rozšiřování prostoru pro zaměstnance již objevuje,“ doplnila Bláhová.
Naopak města zejména v Německu a Spojených státech podle ní pod takovým tlakem nebudou. „V Německu je výměra kanceláří na osobu téměř dvojnásobně větší než v Londýně. Některá města v USA nabízí zaměstnancům více než 20 metrů čtverečních na osobu,“ dodala.
Ekonomové Lukáš Kovanda a Ilona Švihlíková se střetli v debatě na CNN Prima NEWS. Shodli se na tom, že udržet stávající daně po volbách bude nereálné.
Zvýšení daní je nevyhnutelné, shodli se ekonomové
Money
Navzdory pandemii a dramatickému úbytku turistů přibývají v Praze luxusní hotely. Segment „pětihvězd” ale přesto stále není nasycen.
Praze chybějí luxusní hotely. Investoři i přes covid dokončují přestavby
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.