PRE provozuje v Česku už přes 700 veřejných dobíjecích stanic. A buduje další

Ještě před začátkem letošního podzimu se počet dobíjecích stanic provozovaných Pražskou energetikou (PRE) přehoupl přes 700. V uplynulém čtvrt roce jich PRE otevřela 16 a celkově tak v Česku provozuje 709. Na konci loňského září to bylo 652 dobíječek.
Celková spotřeba na veřejných dobíjecích stanicích Pražské energetiky dosáhla během třetího kvartálu 1 830 MWh, což představuje nárůst o 47 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Ve srovnání s druhým čtvrtletím letošního roku byla spotřeba v síti PRE POINT ve třetím čtvrtletí o 12 procent vyšší.
„Elektromobilitě v letošním roce výrazným způsobem pomohly dotace na pořízení elektromobilů v rámci Záručního programu Elektromobilita. Počet čistě bateriových aut na českých silnicích vzrostl téměř na 33 tisíc. Takový nárůst se pochopitelně pozitivně odráží i na odběru u našich dobíjecích stanic, kde pozorujeme meziroční nárůst o 47 procent, ale i mezikvartální o 12,1 procenta,“ komentuje aktuální situaci Libor Hladík, vedoucí sekce E-mobilita v Pražské energetice.
O záruku za úvěr a dotaci na pořízení elektromobilu požádalo 5907 podnikatelů, kteří chtěli pořídit 6100 elektrických nebo vodíkových aut. To je o 2000 více, než byl závazek Česka z Národního plánu obnovy. Podnikatelé rovněž požádali o podporu na instalaci 2696 dobíjecích stanic. Oznámila to Národní rozvojová banka (NRB), která záruky a dotace ve spolupráci s ministerstvem průmyslu poskytovala.
O pomoc státu při koupi e-auta se přihlásilo přes 5900 firem. Chtěly hlavně Tesly
Zprávy z firem
Firmy se připravují na elektrickou éru
Značný potenciál teď PRE vidí v budování neveřejných dobíjecích míst. „Firmy se začínají připravovat na povinný ESG reporting. S tím souvisí i přechod k bezemisním fleetům, který s sebou pochopitelně nese i potřebu výstavby firemní dobíjecí infrastruktury,“ doplňuje Hladík.
Samotná Skupina PRE provozuje jednu z největších flotil bateriových aut v Česku. Aktuálně má ve svém vozovém parku 178 bateriových vozů a 20 plug-in hybridů, to je přes 40 % z celkového počtu. Do roku 2030 plánuje mít ve své flotile výhradně elektrické vozy.
Rostoucí zájem o veřejné dobíjení elektromobilů se projevuje jak v objemu odebrané elektrické energie z veřejných dobíjecích stanic, tak i v růstu počtu dobíjení a rozšiřování zákaznické báze. Celková spotřeba elektrické energie za první tři čtvrtletí, kterou řidiči elektromobilů využili k veřejnému dobíjení svých vozů, dosáhla 5 160 MWh, to znamená nárůst o 45 procent oproti stejnému období roku 2023. Zákazníci PRE POINT letos uskutečnili 285 994 dobití (meziročně +37 procent). A počet unikátních zákazníků oproti loňskému třetímu kvartálu vzrostl o 43,7 procenta.
V Česku je registrováno téměř 6,6 milionu osobních aut, z toho necelých 30 tisíc jsou elektromobily. Čechy od pořízení auta na baterky často odrazuje vyšší cena. A taky obava, kde budou auto dobíjet. Veřejných dobíjecích bodů přitom v ČR rapidně přibývá, je jich už přes pět tisíc. Velmi aktivní je v jejich budování ČEZ a také Pražská energetika.
Češi se teprve učí jezdit na elektřinu. Dobíječky přitom mají přímo "u nosu"
Zprávy z firem
Mladý podnikatel Pavel (37) vyměnil klasické auto za elektromobil už před dvěma lety. V autě na baterky tak už najezdil tisíce kilometrů. A pochvaluje si, že v porovnání s klasickým „benzíňákem“ šetří na provozu až dvě třetiny nákladů. Co ho na vlastnictví elektromobilu zaskočilo? A zalitoval někdy svého rozhodnutí přesedlat na elektriku?
Seriál Elektromobilita: Přesedlal z „benzíňáku“ na elektromobil a šetří dvě třetiny nákladů
Enjoy
Připravili jsme pro vás užitečný přehled toho, kde hledat informace o nabíjecích stanicích pro elektromobily. A přidali jsme tipy pro nabíjení elektromobilu v Praze.
Seriál Elektromobilita: Kde hledat nejbližší nabíjecí stanice a další užitečné aplikace pro majitele elektroaut
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.