PRE vyplatí na dividendách 1,7 miliardy, stejně jako loni

Společnost Pražská energetika (PRE) vyplatí letos svým akcionářům dividendu 439,96 koruny za akcii, tedy na stejné úrovni jako loni i předloni. Firma tak mezi vlastníky rozdělí zhruba 1,7 miliardy korun. Rozhodla o tom páteční valná hromada společnosti. Akcionáři udělali také několik změn ve správních orgánech firmy, novými členy dozorčí rady se staly Claudia Tillmanová, Nadine Falková a Tereza Nislerová. Post předsedy dozorčí rady pak obhájil Jan Chabr (TOP 09).
Energetické skupině PRE loni podle konsolidované účetní závěrky klesl čistý zisk meziročně o 217 milionů korun na 3,12 miliardy korun. Výnosy naopak stouply o 26,5 procenta na téměř 48,2 miliardy korun.
Energetický sektor loni v Česku podle předsedy představenstva PRE Pavla Elise silně ovlivnila vládní regulace prostřednictvím maximálních možných cen elektřiny i plynu. „Tento zásah měl výrazný vliv na konkurenční prostředí v energetice a zároveň s sebou přinesl komplikovaný systém kompenzací pro obchodníky,“ uvedl Elis.
Boj o zákazníky se u dodavatelů energií vyostřuje. Ceny jdou hluboko pod vládní strop. Nejnověji pokles cen oznámila Pražská energetika. Průměrná domácnost podle ní ušetří za rok jednotky tisíc.
Statisícům Pražanů zlevní energie. PRE odtajnila ceník
Zprávy z firem
Vývoj počasí, vysoké ceny dodávek energie a úsporná opatření vedly také k meziročnímu poklesu objemu dodávek. Distribuce elektřiny v Praze činila v uplynulém roce 5,87 terawatthodiny (TWh), což představuje meziroční pokles o 2,5 procenta. Zhruba o čtyři procenta pak klesly také dodávky elektřiny od společnosti na 6,12 TWh, mírně klesly i dodávky plynu.
Navzdory tomu PRE uvedla, že loni navýšila svůj podíl na trhu s elektřinou na 10,36 procenta a z pohledu objemu dodávek elektřiny se tím stala druhým největším dodavatelem v Česku za polostátním ČEZ. Podle Elise se také zvýšil počet odběrných míst, do kterých PRE dodávala elektřinu nebo plyn. „Koncem roku jsme dodávali energii do více než 800 tisíc odběrných míst,“ dodal Elis.
PRE loni navýšila investice oproti roku 2022 - o 11 procent na téměř 2,5 miliardy korun. Velká část peněz mířila do obnovy a rozvoje distribuční sítě, dále do rozšíření dobíjecí infrastruktury pro elektromobilitu a do výstavby nových obnovitelných zdrojů.
Mezi základní aktivity skupiny PRE patří prodej, obchodování a distribuce elektřiny. Přes 58 procent společnosti vlastní Pražská energetika Holding, jehož majoritním vlastníkem je město Praha. Dalším významným akcionářem je německá EnBW Energie Baden-Württemberg, která má 41,4 procenta. Prostřednictvím dceřiné společnosti PREdistribuce provozuje distribuční síť.
Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského má za sebou velmi slušný rok. Loni skupina zdvojnásobila tržby i provozní zisk. Pomohla ji situace na energetickém trhu.
Energetická krize nakopla Křetínského byznys. EPH navýšil provozní zisk na 101 miliard
Zprávy z firem
ČEZ navrhuje dividendu za loňský rok ve výši 52 korun na akcii. Druhý nejvyšší zisk za deset let i přes mimořádnou daň a odvody stále umožňuje i podle samotného ČEZ vyplácet dividendu právě v takové výši. To by byla druhá nejvyšší úroveň dividendy rovněž za uplynulých deset let.
ČEZ navrhuje dividendu 52 korun na akcii. Stát by mohl žádat až dvojnásobek
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.