Přední české firmy udělaly malý krok, který může znamenat velký skok na trhu práce
Nastupujete na mateřskou a už v té chvíli máte obavy, jestli vás vezmou zpět? Je vám nad 50 a máte obavy, jak dlouho pro vás bude místo na trhu práce? Máte zdravotní hendikep a raději se na pozici nehlásíte, i když víte, že byste ji zvládali?
To jsou reálné problémy, které stále řeší nemalé množství lidí. I proto iniciovala nezisková organizace OPIM, která se od roku 2001 věnuje rovným příležitostem, vznik Lidskoprávního desatera zaměstnavatele. Definovala ho ve spolupráci s Úřadem vlády – Odborem rovnosti žen a mužů za podpory vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klárou Š. Laurenčíkovou a také Českou spořitelnou.
„Důstojnost, respekt k rozmanitosti a rovné příležitosti jsou základní hodnoty lidských práv. Věnujeme se této oblasti přes dvě dekády. S řadou zaměstnavatelů spolupracujeme v oblasti diverzity a inkluze. Čím déle však, tím více vnímáme dvě velké výzvy. Hodnoty lidských práv, které se týkají všech, se neakcentují a nepropojují s diverzitou a inkluzí. Proto jsou mnohdy iniciativy firem vnímány jako charita, něco navíc a pro minoritní skupinu. Druhá výzva jsou regiony. Čím dál jsme od Prahy nebo Brna, tím větší propast je ve vzdělávání a osvětě v těchto hodnotách. Lidskoprávní desatero zaměstnavatele je iniciativa a zároveň nástroj, který pomůže zaměstnavatelům posílit principy a hodnoty lidských práv,“ říká Jana Tikalová, zakladatelka a ředitelka OPIM.
Cílem Desatera je podporovat vytváření takových podmínek na trhu práce, které budou férové pro různorodé skupiny zaměstnanců a zaměstnankyň a budou vytvářet motivační prostředí pro kreativitu a inovace.
Mezi úvodními signatáři Lidskoprávního Desatera zaměstnavatele jsou kromě České spořitelny i společnosti Thermo Fisher Scientific, Vodafone, SAP, ING, Abbvie, ČEZ, FNZ, a také Philip Morris.
Klíčovými tématy, na které se Desatero zaměřuje, jsou:
- Důstojnost: Dodržovat lidská práva, ctít důstojnost každého člověka a usilovat o to, aby každý jedinec mohl dosáhnout svého maximálního potenciálu s ohledem na svůj původ, identitu či schopnosti.
- Prevence: Přijímat opatření k prevenci předsudečného chování, diskriminace, nenávistného a násilného chování.
- Zdravotní znevýhodnění: Vytvářet adekvátní pracovní a studijní podmínky a příležitosti pro lidi se zdravotním znevýhodněním. Činit kroky k zajištění přístupnosti pro osoby se zdravotním znevýhodněním v pracovním nebo studijní prostředí.
- Věk: Podporovat zaměstnanost lidí vyššího věku a dialog mezi různými generacemi na pracovišti a přijímat opatření proti tzv. ageismu.
- Přístupnost a férovost: Ctít diverzitu, inkluzi a vytvářet inkluzivní a férové pracovní a studijní prostředí.
- Genderová rovnost: Přijímat opatření k zajištění genderové rovnosti včetně platové rovnosti, přístupu k rozhodovacím pozicí a výběru studijního oboru a povolání.
- Duševní zdraví: Pečovat o duševní zdraví a wellbeing zaměstnaných a studujících.
- LGBTQI+ lidé: Zavádět preventivní opatření proti diskriminaci LGBTIQ+ lidí a usilovat o bezpečnost a rovnost těchto osob.
- Flexibilita: Činit kroky k podpoře flexibility a začleňování cizinců, národnostních, etnických menšin, rodičů a pečujících.
- Edukace a osvěta: Podpořit osvětu a edukaci v dodržování a naplňování principů lidských práv adresovaných v Lidskoprávním desateru zaměstnavatele.
„V České spořitelně jsme rádi, že můžeme stát u zrodu iniciativy, která může trh práce i celou naši společnost dále kultivovat,“ zdůrazňuje Petra Ondrušová, manažerka udržitelnosti v České spořitelně, která zároveň působí i jako členka Steering Committee iniciativy Lidskoprávní desatero zaměstnavatele. „Pro Českou spořitelnu je právě toto téma stěžejní. Vždyť je to právě Spořitelna, která již 200 let podporuje růst prosperity naší země a společnosti. Tvorba a posilování optimálních životních a pracovních podmínek je nezbytným předpokladem,“ uvádí Petra Ondrušová.
Zapojení firem do prosazování principů rovnosti na trhu práce uvítala i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
„Lidskoprávní desatero zaměstnavatele je iniciativa, jíž si hluboce vážím. Věřím, že má potenciál rehabilitace hodnot soudržnosti a lidské solidarity. Děkuji těm, kteří se k ní přihlašují. Odhodlání lidskoprávní závazky znát a implementovat je do našich vnitřních postupů a činit je živou normou, již naplňujeme každý den - je mimořádně hodnotné,“ říká Klára Šimáčková Laurenčíková.
K signatářům Desatera se může připojit jakýkoliv zaměstnavatel působící v České republice. Podpisem se zavazují, že ve své organizaci zmapují situaci v oblasti diverzity, rovných příležitostí a inkluze na pracovišti a stanoví metriky k jejich naplňování. Naplňování požadavků Desatera navíc potenciál pro nefinanční ESG reporting, který se postupně stává povinným pro velké množství firem.