Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Přední české firmy udělaly malý krok, který může znamenat velký skok na trhu práce

Přední české firmy udělaly malý krok, který může znamenat velký skok na trhu práce
iStock
Komerční spolupráce

Nastupujete na mateřskou a už v té chvíli máte obavy, jestli vás vezmou zpět? Je vám nad 50 a máte obavy, jak dlouho pro vás bude místo na trhu práce? Máte zdravotní hendikep a raději se na pozici nehlásíte, i když víte, že byste ji zvládali?

Reklama

To jsou reálné problémy, které stále řeší nemalé množství lidí. I proto iniciovala nezisková organizace OPIM, která se od roku 2001 věnuje rovným příležitostem, vznik Lidskoprávního desatera zaměstnavatele. Definovala ho ve spolupráci s Úřadem vlády – Odborem rovnosti žen a mužů za podpory vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klárou Š. Laurenčíkovou a také Českou spořitelnou.

„Důstojnost, respekt k rozmanitosti a rovné příležitosti jsou základní hodnoty lidských práv. Věnujeme se této oblasti přes dvě dekády. S řadou zaměstnavatelů spolupracujeme v oblasti diverzity a inkluze. Čím déle však, tím více vnímáme dvě velké výzvy. Hodnoty lidských práv, které se týkají všech, se neakcentují a nepropojují s diverzitou a inkluzí. Proto jsou mnohdy iniciativy firem vnímány jako charita, něco navíc a pro minoritní skupinu. Druhá výzva jsou regiony. Čím dál jsme od Prahy nebo Brna, tím větší propast je ve vzdělávání a osvětě v těchto hodnotách. Lidskoprávní desatero zaměstnavatele je iniciativa a zároveň nástroj, který pomůže zaměstnavatelům posílit principy a hodnoty lidských práv,“ říká Jana Tikalová, zakladatelka a ředitelka OPIM.

Cílem Desatera je podporovat vytváření takových podmínek na trhu práce, které budou férové pro různorodé skupiny zaměstnanců a zaměstnankyň a budou vytvářet motivační prostředí pro kreativitu a inovace.

Mezi úvodními signatáři Lidskoprávního Desatera zaměstnavatele jsou kromě České spořitelny i společnosti Thermo Fisher Scientific, Vodafone, SAP, ING, Abbvie, ČEZ, FNZ, a také Philip Morris.

Reklama

Klíčovými tématy, na které se Desatero zaměřuje, jsou:

  • Důstojnost: Dodržovat lidská práva, ctít důstojnost každého člověka a usilovat o to, aby každý jedinec mohl dosáhnout svého maximálního potenciálu s ohledem na svůj původ, identitu či schopnosti.
  • Prevence: Přijímat opatření k prevenci předsudečného chování, diskriminace, nenávistného a násilného chování.
  • Zdravotní znevýhodnění: Vytvářet adekvátní pracovní a studijní podmínky a příležitosti pro lidi se zdravotním znevýhodněním. Činit kroky k zajištění přístupnosti pro osoby se zdravotním znevýhodněním v pracovním nebo studijní prostředí.
  • Věk: Podporovat zaměstnanost lidí vyššího věku a dialog mezi různými generacemi na pracovišti a přijímat opatření proti tzv. ageismu.
  • Přístupnost a férovost: Ctít diverzitu, inkluzi a vytvářet inkluzivní a férové pracovní a studijní prostředí.
  • Genderová rovnost: Přijímat opatření k zajištění genderové rovnosti včetně platové rovnosti, přístupu k rozhodovacím pozicí a výběru studijního oboru a povolání.
  • Duševní zdraví: Pečovat o duševní zdraví a wellbeing zaměstnaných a studujících.
  • LGBTQI+ lidé: Zavádět preventivní opatření proti diskriminaci LGBTIQ+ lidí a usilovat o bezpečnost a rovnost těchto osob.
  • Flexibilita: Činit kroky k podpoře flexibility a začleňování cizinců, národnostních, etnických menšin, rodičů a pečujících.
  • Edukace a osvěta: Podpořit osvětu a edukaci v dodržování a naplňování principů lidských práv adresovaných v Lidskoprávním desateru zaměstnavatele.

„V České spořitelně jsme rádi, že můžeme stát u zrodu iniciativy, která může trh práce i celou naši společnost dále kultivovat,“ zdůrazňuje Petra Ondrušová, manažerka udržitelnosti v České spořitelně, která zároveň působí i jako členka Steering Committee iniciativy Lidskoprávní desatero zaměstnavatele. „Pro Českou spořitelnu je právě toto téma stěžejní. Vždyť je to právě Spořitelna, která již 200 let podporuje růst prosperity naší země a společnosti. Tvorba a posilování optimálních životních a pracovních podmínek je nezbytným předpokladem,“ uvádí Petra Ondrušová.

Zapojení firem do prosazování principů rovnosti na trhu práce uvítala i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

„Lidskoprávní desatero zaměstnavatele je iniciativa, jíž si hluboce vážím. Věřím, že má potenciál rehabilitace hodnot soudržnosti a lidské solidarity. Děkuji těm, kteří se k ní přihlašují. Odhodlání lidskoprávní závazky znát a implementovat je do našich vnitřních postupů a činit je živou normou, již naplňujeme každý den - je mimořádně hodnotné,“ říká Klára Šimáčková Laurenčíková.

K signatářům Desatera se může připojit jakýkoliv zaměstnavatel působící v České republice. Podpisem se zavazují, že ve své organizaci zmapují situaci v oblasti diverzity, rovných příležitostí a inkluze na pracovišti a stanoví metriky k jejich naplňování. Naplňování požadavků Desatera navíc potenciál pro nefinanční ESG reporting, který se postupně stává povinným pro velké množství firem.

Reklama

Související

The Monkey Bar

Světové trendy v mixologii překvapí. Vyzkoušet je můžete i v centru Prahy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme