Překvapení na trhu. Intel se i přes čipovou krizi přehoupl ze ztrát do výrazného zisku

Americký výrobce čipů Intel nečekaně vykázal ve druhém čtvrtletí čistý zisk 1,48 miliardy dolarů (32 miliard korun) po ztrátě 454 milionů dolarů ve stejném období loni. Lépe se dařilo obchodu s počítači. Tržby se meziročně snížily o 15 procent na 12,95 miliardy dolarů. Firma to uvedla ve čtvrtek po skončení obchodování na burze ve Spojených státech. Její akcie přechodně zpevnily asi o šest procent.
Na rozdíl od předchozích dvou čtvrtletí vysokých ztrát a propadu tržeb se zpomalil pokles obchodu s počítačovými procesory. Tržby divize klesly meziročně o 12 procent na 6,8 miliardy dolarů. V prvním čtvrtletí se prodej snížil o 38 procent spolu s všeobecným poklesem prodeje osobních počítačů. Intel předpokládá oživení ve druhé polovině roku.
Pomohl silný prodej počítačů
„Intel překonal odhady téměř výhradně díky síle prodeje stolních počítačů, které se odrazily od téměř rekordního minima v minulém čtvrtletí," řekl analytik společnosti Charter Equity Research Edward Snyder.
Americká společnost Intel, která je největším světovým výrobcem počítačových čipů, investuje 25 miliard dolarů, v přepočtu 542 miliard korun, do výstavby továrny v Izraeli. Podle premiéra Benjamina Netanjahua jde podle o největší zahraniční investici v Izraeli.
Intel sází jednu obří investici vedle druhé. V Izraeli postaví továrnu za desítky miliard dolarů
Zprávy z firem
Trh s osobními počítači za poslední rok výrazně klesl. Firmám se hromadí zásoby, protože pokud lidé potřebovali nový počítač, většinou si jej pořídili za pandemie COVID-19. Nyní se ale přebytek zásob zmírňuje, odbyt osobních počítačů klesl ve druhém čtvrtletí pouze o 11,5 procenta ve srovnání s třicetiprocentním propadem v předchozích dvou čtvrtletích, ukázala data společnosti Canalys.
Růst akcií Intelu posílil tržní hodnotu společnosti téměř o devět miliard dolarů, uvedla agentura Reuters. Akcie Intelu se v posledních letech propadly hluboko pod hodnotu konkurentů včetně Nvidie, Advanced Micro Devices (AMD) a Broadcomu.
Americká společnost Intel, která je největším světovým výrobcem počítačových čipů, postaví velkou továrnu na výrobu čipů v polské Vratislavi. Investuje do ní 4,6 miliardy dolarů, tedy zhruba sto miliard korun. Intel se v podniku na západě Polska chystá montovat a testovat mikroprocesory. Do roku 2027 by mělo v továrně vzniknout zhruba 2000 vysoce kvalifikovaných míst a podnik očekává, že další tisíce jich vzniknou díky možnému nabírání nových pracovníků u dodavatelů.
Intel postaví v Polsku továrnu na čipy, investuje miliardy dolarů
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.