Přežije ESG krizovou dobu? Rozhodně ano, říkají šéfové tuzemských firem
Zkušenosti lídrů tuzemského byznysu ukazují, že zavádění postupů udržitelnosti do jejich podnikání již nepřináší jen náklady, ale také zisky. Na jedné straně díky ESG mohou firmy dosáhnout na výhodnější úvěry, na straně druhé zákazníci stále častěji vyžadují „zelené produkty“. Konkrétní zkušenosti českých firem nabízí magazín Premium Guide ESG, který na trh společně uvedlo vydavatelství A11 a byznysový portál newstream.cz.
Čím to je, že se společnost Elona Muska Tesla nedostala do prestižního žebříčku ESG Top 500 S&P? A jak je možné, že naopak těžební firma Exxon Mobil je v první desítce stejného žebříčku? Právě tento paradox se snaží vysvětlit druhé vydání magazínu Premium Guide ESG vydavatelství A11 a newstream.cz.
„Zkušenosti z firem, jako jsou ČEZ, ČSOB, UniCredit Bank či Kia ukazují, že chovat se odpovědně je stále aktuálnější a pro firmy důležitější. Ale také jde jen o jednu stranu mince. V souvislosti s globálními ratingy jde především o formální prezentaci dat, které firmy agenturám dávají. A v tom Tesla nejspíš zaspala a sází kompletně na charisma svého šéfa Elona Muska a jeho osobní marketing přes sociální sítě. To však agentury nezajímá,“ vysvětluje pravděpodobný problém Tesly editor magazínu Stanislav Šulc.
Firmy i banky mají za sebou dekádu růstu. Proto jsou silné a odolné a krátkodobé problémy dokážou přežít, říká Marco Iannaccone, místopředseda představenstva a náměstek UniCredit Bank. Banka i klienti se podle něj připravují na to, že v druhé půlce roku vlivem geopolitických problémů ekonomika zpomalí. Marco Iannaccone z UniCredit Bank: Druhá půlka roku bude těžší. Chystáme se na to
Money
Jak na rating?
Právě zavádění takzvaných ESG kritérií do firem a jejich reportování je hlavním předmětem magazínu, který by měl firmám všech velikostí pomoci připravit se na novou fázi podnikání. Již letos se finalizuje takzvaná EU Taxonomie, tedy detailní popis kritérií udržitelnosti, jejíž implementace bude pro evropské firmy postupem času závazná.
Jedním z nečekaných příkladů, kdy česká firma narazila na nečekaná úskalí, byl ESG rating energetického gigantu ČEZ.
„Náš nejnovější rating od prestižní agentury MSCI z dubna letošního roku je AA. Z mého pohledu je to důsledek několika zlepšení, především v reportingu. Předchozí ratingy nás totiž nehodnotily úplně férově, za což jsme si mohli částečně i my sami tím, že jsme neuměli dostatečně říci, co všechno děláme a jaké jsou naše cíle. Takže se agentury o našich aktivitách často nedozvěděly,“ říká Kateřina Bohuslavová, ředitelka oddělení ESG v ČEZ. „Uvědomili jsme si, že věci, kterými nám bylo trapné se chlubit, prostě zveřejňovat musíme. Například jsme nikde neměli deklarováno, že v našich dolech nebo elektrárnách nevyužíváme dětskou práci. Přišlo nám, že psát to v Česku nedává smysl. Jenže agentury působí celosvětově, a někde v Africe či Asii bohužel děti v dolech pracují,“ dodala Bohuslavová.
Magazín Premium Guide ESG lze koupit v běžné distribuci. Volný prodej zajišťuje společnost PNS.
Buď budete stále dohánět zpřísňující se limity, nebo to naopak pojmete jako příležitost. Tak se na obrovský tlak, pod který se kvůli ekologii dostal automobilový průmysl, dívá generální ředitel Kia Czech Arnošt Barna. Korejská automobilka si evidentně vybrala druhou cestu. Za 13 let tak už v Evropě nebudou prodávat jiné vozy než s elektrickým pohonem, o deset let později už má jít o uhlíkově neutrální firmu.Šéf Kia Barna: Česko je automobilovou velmocí, ale v oblasti podpory elektromobility má velké rezervy
Názory
Kofein je paradoxní látka. Jako antioxidant je zdraví prospěšná. Ovšem taky vede k závislosti a zhoršuje stres a často může být i jedovatá. Jak s ním nakládat, radí expertka přes budování životního stylu zvaného biohacking Alžběta Shejbalová.Biohacking: Kofein je zdravý i toxický. Zkuste „neprůstřelné“ kafe
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.