Při povodních pomáhá sedm vrtulníků. Armáda nasadila i nový stroj UH-1Y Venom

Do zvládání důsledků povodní v Česku se zapojil i jeden nový vrtulník UH-1Y Venom, celkem armáda zatím nasadila sedm vrtulníků. Uvedla to dnes na sociální síti X. Ve spolupráci s hasiči by měl Venom přepravit vodu do Jeseníků. Vrtulníky v předchozích dnech pomáhaly mimo jiné s evakuací obyvatel v nejhůře zasažených lokalitách.
„Do zvládání povodní jsme právě zapojili nový UH-1Y Venom. Celkem už pomáhá sedm našich vrtulníků,“ uvedla armáda. „S hasiči nakládáme vodu a vyrážíme do Jeseníků,“ dodala.
Už v neděli měla armáda nasazených šest vrtulníků, vojáci za neděli z povodněmi odříznutých oblastí evakuovali 35 osob. Celkem se zapojilo zhruba šest desítek vojáků. Vrtulníky byly vyžádány v rámci Integrovaného záchranného systému, zasahovaly v Moravskoslezském i Olomouckém kraji.
[[Twitter status: https://twitter.com/ArmadaCR/status/1835697474406695364]]
Venom je jedním z 12 nových amerických vrtulníků systému H-1, jejichž nákup schválilo ministerstvo obrany v listopadu 2019. Poslední dorazil do ČR v červnu. Nákup v ceně 14,6 miliardy korun bez DPH, tedy zhruba 17,6 miliardy korun s DPH, obsahoval osm víceúčelových UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Vrtulníky systému H-1 v české armádě nahrazují ruské Mi-24V/35.
V regionech postižených katastrofálními záplavami je nutné co nejdříve obnovit dodávky elektrické energie, zprovoznit komunikační síť a poničené silnice, řekl na návštěvě Jeseníku premiér Petr Fiala (ODS).
Jeseník se vzpamatovává z povodní. Musíme rychle obnovit základní infrastrukturu, uvedl Fiala
Money
Napjatá a místy kritická situace panuje v jihozápadním Polsku zasaženém záplavami. Městu Nisa hrozí druhá povodňová vlna, protože několik kilometrů nad ním nápor vody nevydržela nádrž. Starosta Opole kvůli zhoršující se situaci na Odře vyhlásil povodňový poplach. Záplavy si podle dosavadních informací vyžádaly životy zřejmě pěti lidí.
Napětí v jižním Polsku. Nad městem Nisa se protrhla nádrž, záplavy už mají pět obětí
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.