Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Případ korupční chobotnice v krajských nemocnicích. Soud poslal její strůjce do vazby

Ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev (vlevo) u soudu. Spolu s dalšími devíti lidmi je obviněn z manipulace s veřejnými zakázkami.
Profimedia
 ČTK

Soud ve středu uvalil vazbu na bývalého ředitele ústecké Krajské zdravotní Petra Malého i šéfa jihlavské nemocnice Lukáše Veleva. Oba jsou obviněni v korupční kauze zmanipulovaných tendrů na nákup zdravotnického materiálu.

Policie v pondělí zasahovala v sídlech krajských nemocnic a začala trestně stíhat deset lidí včetně generálního ředitele a manažerů zadavatele a šéfů dodavatelů zdravotnické techniky. Státní zástupce navrhl uvalit vazbu na pět z deseti obviněných. Soud ve středu všem jeho návrhům vyhověl. Do vazební věznice poslal kromě Veleva i Malého a podnikatele Tomáše Buriana i Miroslava Hůserka a Jana Máru. Burian organizovanou skupinu ovlivňující veřejné zakázky v krajských nemocnicích řídil.

Ředitelé krajských nemocnic měli na základě příkazů Buriana, majitele společnosti A Pharm Česká republika ovlivňovat veřejné zdravotnické zakázky tak, aby je vyhrávaly spřátelené firmy. Společnosti si zakázky uměle navyšovaly zhruba o deset procent, které si pak skupina rozdělovala, stojí v usnesení o zahájení trestního stíhání. Podnikatel podle kriminalistů členům skupiny vyhrožoval násilím nebo postihem od spřátelených policistů.

Sídlo ředitelství Krajské zdravotní v Ústí nad Labem

David Ondráčka: Zatýkaní v krajských nemocnicích? Do stejné řeky vstupujeme poněkolikáté

Píše se únor 2024. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahuje v Krajské zdravotní v Ústí nad Labem (KZ) kvůli podezření z manipulace se zakázkami. Zadrží celkem deset lidí. Mezi nimi i ředitele, či náměstka. Kriminalisté zasahují i v budově ředitelství. Jde o o holdingovou společnost, která sdružuje sedm nemocnic v Ústeckém kraji, vlastníkem je krajská samospráva. Copak to jen připomíná?

Přečíst článek

Kvůli tomu, že byla dodávka části lékařského vybavení pro nemocnice spolufinancována Evropským fondem pro regionální rozvoj, se případu ujal Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). Policie podle něj zatím zdokumentovala škodu ve výší milion eur, tedy asi 25 milionů korun. Vyšetřování ale nadále pokračuje a suma nemusí být konečná.

EPPO tvrdí, že organizovaná skupina nejméně od roku 2022 systematicky manipulovala s veřejnými zakázkami na zdravotnické potřeby pro nemocnice ve prospěch předem vybraných dodavatelů a v některých případech nakupovala zdravotnické vybavení bez zahájení zadávacího řízení. Šlo například o operační stoly, zařízení pro laparoskopické a artroskopické operace, endoskopy, defibrilátory, chirurgické vrtačky a ventilátory.

Představenstvo Krajské zdravotní odvolalo generálního ředitele Malého už v pondělí večer. Šéfa Nemocnice Jihlava Veleva se rada Kraje Vysočina zatím neodvolala. Hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO) ve středu nicméně řekl, že není možné, aby osoba vazebně stíhaná řídila nemocnici, předjímat kolektivní rozhodnutí rady kraje o odvolání ředitele ale nechtěl. O funkci ředitele jihlavské nemocnice bude krajská rada jednat zítra (ve čtvrtek). 

Podle serveru Seznam Zprávy ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v reakci na pondělní policejní zásah zastavilo financování projektů obou nemocnic. Celkově jde o podporu ve výši 959 milionů korun. Nemocnice zatím informace o zastavení dotací nemají.

Evropský úřad rozkryl chobotnici v českých nemocnicích

Evropský úřad rozkryl chobotnici v českých nemocnicích. Manipulovala se zakázkami

Policie zadržela deset lidí v Česku kvůli podezření z korupce při nákupu zdravotnického materiálu pro nemocnice. Uvedl to Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) na webu. O konkrétních jménech a místech úřad neinformoval, ale Národní centrála organizovaného zločinu (NCOZ) nyní zasahovala mimo jiné v sídle Krajské zdravotní v Ústí nad Labem a v Nemocnici Jihlava. Mezi podezřelými jsou právě odvolaný generální ředitel Krajské zdravotní a manažeři zadavatele a také ředitelé dodavatelů zdravotnické techniky.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Zleva právník Tomáš Sokol a obžalovaný moravskoslezský hejtman Jan Krkoška u soudu

David Ondráčka: Případ hejtmana Krkošky poukázal na korupci ve zdravotnictví. Změnilo se něco?

Přečíst článek
Miroslav Jansta

David Ondráčka: Forrest Gump české politiky, Miroslav Jansta byl u všech zásadních věcí

Přečíst článek
Doporučujeme