Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Případný jaderný útok na Ukrajinu považuje za oprávněný každý třetí Rus, ukázal průzkum

Případný jaderný útok na Ukrajinu považuje za oprávněný každý třetí Rus, ukázal průzkum
Profimedia
 ČTK

Stále více Rusů by považovalo jaderný úder na Ukrajinu za oprávněný, těsná většina je však nadále proti. Vyplývá to z průzkumu, který tento týden zveřejnilo nezávislé středisko Levada.

Zhruba každý třetí Rus se domnívá, že jaderný úder proti Ukrajině by byl oprávněný. V průzkumu Levady uvedlo deset procent dotázaných, že by takový útok byl „rozhodně“ oprávněný, dalších 24 procent uvedlo, že by byl „pravděpodobně“ oprávněný. Celkový počet podporovatelů jaderného útoku se tak za poslední rok zvýšil o pět procentních bodů.

Proti je těsná většina

Proti použití jaderných zbraní proti Ukrajině je 52 procent respondentů, přičemž ještě v dubnu minulého roku jich bylo 56 procent. Názor, že použití jaderných zbraní nelze ospravedlnit, je častější mezi mladými Rusy, konkrétně u 63 procent lidí ve věku 18 až 24 let.

Maďarský prezident Viktor Orbán a ruský prezident Vladimir Putin

Orbán jednal v Moskvě s Putinem. Probírali jsme možnosti urovnání války, uvedl ruský prezident

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Moskvě jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem k nelibosti vrcholných představitelů Evropské unie, které tento půlrok jeho země předsedá.

Přečíst článek

Ruský prezident Vladimir Putin od začátku spuštění plnohodnotné invaze na Ukrajinu v únoru 2022 několikrát hovořil o krajní možnosti použití jaderných zbraní proti Ukrajině a Západu. V posledních týdnech tato ruská rétorika ještě zesílila. Rusko a Bělorusko minulý měsíc zahájily druhou fázi cvičení s taktickými jadernými zbraněmi.

Z průzkumu Levady dále mimo jiné vyplynulo, že přibližně polovina Rusů nadále poměrně pozorně sleduje ukrajinské dění. Míra podpory akcí ruských ozbrojených sil na Ukrajině zůstává vysoká. Čtyřiačtyřicet procent je rozhodně podporuje, 33 procent spíše podporuje a jen 17 procent Rusů je nepodporuje. Osmačtyřicet procent ruských občanů dokonce uvedlo, že vojenské akce v nich vyvolávají pocit národní hrdosti.

Zároveň je ale více než polovina Rusů (58 procent) pro konání mírových jednání. Většina respondentů se přitom domnívá, že o jednání má větší zájem Rusko. Naopak 37 procent respondentů se domnívá, že je nutné pokračovat ve vojenských operacích.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme