Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Přišel čas zimních pneumatik. Ceny za přezutí stagnují nad tisícem korun

Nastal čas na přezutí zimních pneumatik
Profimedia.cz
Michal Nosek

Výměna zimních pneumatik je klíčovou součástí bezpečnosti silničního provozu především v zemích, kde zimní období přináší sníh, led a nízké teploty. Řidiči v České republice musí používat zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března, vyplývá to ze zákona o provozu na pozemních komunikacích. 

Reklama

Důležitost výměny zimních gum je podmíněna řadou faktorů, od fyzikálních vlastností samotných pneumatik až po bezpečnost provozu na zledovatělých a zasněžených silnicích.  

Rozdíl mezi pneumatikami 

Zimní pneumatiky se od letních liší několika důležitými charakteristikami. Nejzásadnější z nich je složení gumové směsi. „Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z měkčí gumy, která zůstává pružná i při nízkých teplotách, což umožňuje lepší přilnavost k povrchu vozovky. Oproti tomu letní pneumatiky při nízkých teplotách tvrdnou, což vede ke zhoršení přilnavosti a delší brzdné dráze,” popisuje rozdíl majitel pneuservisu Jaroslav Rédl. 

Ten měl v posledních několika týdnech hodně práce. A ještě má objednané opozdilce. „Zatím na silnicích souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy nehrozí, a takové podmínky nelze ani v dohledné době předpokládat. Proto někteří řidiči spoléhají na benevolenci policistů a s přezutím ještě otálejí,” dodává. 

Chladicí věže jaderné elektrárny

Studie: Jak se dostat k čisté a levné elektřině v roce 2050

V příštích 10 letech musí Česko řešit dostatek cenově dostupné energie hlavně úsporami a budováním OZE (zejména větru). Jádro řeší situaci až za horizontem 2035, kdy se čeká další růst spotřeby elektrické energie, rozhodnutí je ale potřeba udělat co nejdříve, vyplývá ze studie Fakta o klimatu.

Přečíst článek

Reklama

Kolik stojí nové zimní pneu

Prodejci pneumatik hlásí zvýšený zájem o zimní pneumatiky již od září. A největší poptávka je v Česku po obutí v cenové relaci 1 000 až 2 000 korun za pneumatiku. Nejlevněji zimáky zákazník pořídí na jaře a v létě, zatímco od října do března bývají ceny nejvyšší. 

Pořízení zimních pneumatik sice představuje povinnou investici, z dlouhodobého hlediska se však tato investice vyplácí. Použití zimních pneumatik vede k menšímu opotřebení letních pneumatik, což prodlužuje jejich životnost. Navíc nehody způsobené nevhodnými pneumatikami mohou mít vážné finanční důsledky, zahrnující náklady na opravy a případně vyšší pojistné sazby

Škoda Auto překvapuje solidními výsledky, na rozdíl od Volkswagenu

Zatímco mateřský koncern Volkswagen se topí v problémech, Škoda Auto překvapuje svými dobrými výsledky. Provozní zisk automobilky v prvních třech čtvrtletích letošního roku vzrostl o více než třetinu na 1,699 miliardy eur (zhruba 43 miliard korun).

Přečíst článek

U cen za přezutí je vzhledem k různorodosti služeb při přezouvání mezi cenami velké rozpětí. „Ceny přezutí zůstávají na loňských cenách. Drobné zdražení máme naplánováno až na počátek roku 2025 na základě inflace,“ řekl k cenám Rédl. Svůj servis automechanik považuje za středně velký a denně tu přezují zhruba 60 vozidel. Kompletní přezutí nejběžnějších velikostí osobního vozu u něj vyjde v průměru na 1452 korun. Čtyři stovky si pak klient připlatí za uskladnění letních pneumatik. 

Zásadní je vzorek a jeho hloubka 

U zimních pneumatik je povolena minimální hloubka dezénu čtyři milimetry pro auta do 3,5 tuny, u větších je to šest milimetrů. Zimní pneumatiky mají hlubší a širší vzorek s lamelami, které zajišťují efektivní odvádění vody, sněhu a bláta. „Tyto lamely vytvářejí dodatečné hrany, které pomáhají lepší trakci na zledovatělém či zasněženém povrchu. Letní pneumatiky naproti tomu nemají podobné konstrukční prvky a nejsou schopny adekvátně reagovat na zimní podmínky. U nich je povolená minimální hloubka dezénu menší, zhruba dva milimetry,” popsal Rédl rozdíly v obutí na zimu a léto.  

Zimní pneumatiky jsou nezbytné 

Statistiky ukazují, že zimní pneumatiky mohou snížit riziko nehody až o třetinu v zimních podmínkách. Při teplotách pod sedm stupňů se účinnost zimních pneumatik zřetelně projevuje, zatímco letní pneumatiky mají prodlouženou brzdnou dráhu a menší přilnavost. To může právě být rozdílem mezi bezpečným zastavením a nehodou. 

Těžkopádná jízda. Zisk Mercedesu spadl na polovinu

Výrobce luxusních vozů z poklesu viní slábnoucí čínský automobilový trh.

Přečíst článek

Použití zimních pneumatik tak není jen otázkou zákonné povinnosti, ale také osobní odpovědnosti každého řidiče. Včasná výměna pneumatik zajišťuje, že vozidlo bude mít optimální podmínky pro jízdu v zimě, a to nejen na zasněžených silnicích, ale i na suchých, chladných površích. Řidiči, kteří používají zimní pneumatiky, mají nejen lepší kontrolu nad vozidlem, ale i kratší brzdnou dráhu, což zvyšuje bezpečnost všech účastníků silničního provozu. 

Policii neukecáte 

Za porušení povinnosti použít za stanovených podmínek zimní pneumatiky mohou policisté řidiči na místě uložit pokutu do dvou tisíc korun. Ve správním řízení hrozí sankce v rozmezí od 1500 2500 korun a v případě nehody, kde by nedodržení tohoto pravidla hrálo roli, mohou být komplikace s pojišťovnou. Pojistitelé mohou odmítnout plnění škody nebo snížit pojistné plnění, pokud se prokáže, že nehoda byla důsledkem použití nevhodných pneumatik. 

Martin Kupka (ODS), ministr dopravy

Emisní norma Euro 7 je nepřijatelná, říká ministr. Škodovky budou neprodejné, tvrdí firma

Pro Českou republiku je navrhovaná emisní norma Euro 7 v současné podobě nepřijatelná. Znamenala by ohrožení výroby osobních i nákladních aut a autobusů, snížení dostupnosti nových aut a jejich zdražení. Dopady na snižování emisí jsou přitom spíše sporné. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) proto chce v pátek v Bruselu jednat o změnách normy s v Bruselu s eurokomisařem pro vnitřní trh Thierry Bretonem, uvedl v Poslanecké sněmovně.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme