Přišla bída na kozáky. Google propustí 12 tisíc lidí

Na trhu se již brzy objeví desítky tisíc IT specialistů. Velké firmy jako Microsoft, Amazon a Meta Platforms, která provozuje Facebook či Instagram, zahájily výrazné propouštění. Nyní se k nim přidává Google, který propustí 12 tisíc lidí. To je šest procent všech zaměstnanců.
Pamatujete dobu, kdy se firmy doslova praly o každého, kdo uměl zapnout počítač? Nabízely jim statisícové platy, mnohaměsíční dovolené a možnost pracovat z domova? Tak tyto doby jsou asi definitivně pryč. Velké technologické firmy, jako před pár dny Microsoft, se totiž obávají budoucnosti a zahajují rozsáhlá propouštění. Nejnověji to oznámila společnost Google, která chystá vyhodit 12 tisíc lidí, což představuje šest procent pracovní síly, uvádí agentura Bloomberg.
Aktuálně propouštění lidé, to jsou už jen drobné. Pod Muskovým vedením bylo z Twitteru propuštěno asi 5 tisíc ze 7500 původních zaměstnanců.
Musk vyhazuje v Twitteru další lidi. Prý z oddělení "moderace obsahu"
Money
„Nacházíme se v důležitém okamžiku, díky němuž se náš potenciál zaměří správným směrem, zaměříme se na své priority,“ uvedl CEO Googlu Sundar Pichai.
Povinné propouštění
V říjnu Google reportoval propad kvartálního zisku o 27 procent na 13,9 miliardy dolarů, což výrazně zklamalo analytiky i investory. Google tak přistupuje k propouštění po silném tlaku ze strany investorů. „Google musí zeštíhlit. Má moc zaměstnanců, navíc má i vysoké náklady na jednoho zaměstnance,“ prohlásil Chris Hohn, šéf fondu TCI, který patří k významným investorům Googlu.
Agentura Bloomberg pak připomíná, že právě technologický sektor se stal největším z oborů, v nichž se v roce 2022 propouštělo. O práci v něm přišlo více než 97 tisíc lidí, což představuje meziroční nárůst propuštěných o neuvěřitelných 649 procent.
Šéf investiční banky Goldman Sachs David Solomon čelí nové realitě. Zisk investiční banky strmě padá. Přichází tak s nepopulárním řešením. Hodlá propustit tisíce lidí.
Šéf Goldmanů Solomon si to spočítal. Banka propustí přes 3000 lidí
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.