Problémové Maxy sesadily Boeing z trůnu. Ten už pět let patří Francouzům
Evropský výrobce letadel Airbus v prvním čtvrtletí překonal v dodávkách letadel amerického konkurenta Boeing. Dodávky Airbusu se za první tři měsíce roku zvýšily o 12 procent na 142 letadel. Dodávky Boeingu za stejnou dobu klesly na 83 letadel z loňských 130. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na údaje poskytnuté společnostmi.
Boeing dodal, že v samotném březnu dodal 29 letadel. Proti stejnému měsíci loni je to o více než polovinu méně. Loni v březnu dodal 64 letadel. Může za to pokles výroby letounů 737 MAX kvůli zvýšeným kontrolám kvality a auditům ze strany regulačních orgánů.
Boeing vyrábí méně letadel MAX, protože se snaží zlepšit kvalitu výroby. Může za to nehoda jednoho z letounů letos v lednu, kdy se letadlu společnosti Alaska Airlines ve vzduchu odtrhla část trupu. Nehoda vyvolala zvýšené kontroly regulátory. Celkem za čtvrtletí dodal Boeing 66 letadel MAX.
Série skandálů v americké strojírenské společnosti Boeing vyvolala personální otřesy. Do konce roku z funkce odstoupí generální ředitel David Calhoun, výměna čeká i další manažery. Rozhodnutí je součástí rozsáhlých změn, k nimž výrobce letadel přistoupil po lednovém incidentu, kdy se jednomu z letadel 737 MAX za letu odtrhl panel, jenž v trupu zaslepuje otvor pro další nouzový východ. Zemětřesení v Boeingu. Po problémech letadel končí generální ředitel i další manažeři
Zprávy z firem
Boeing také oznámil, že v březnu přijal 113 nových objednávek, mimo jiné objednávku na 85 letadel 737 MAX 10 od firmy American Airlines. Od počátku letošního roku tak Boeing získal 131 objednávek. Po odečtení zrušených činí celkový počet čistých objednávek 126.
Výrobní proces letadel Boeing 737 MAX neprošel auditem amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA). S odvoláním na prezentaci FAA to v pondělí napsal deník The New York Times (NYT). Z celkem 89 testů bylo neúspěšných 33. Boeing je po lednové nehodě stroje 737 MAX pod drobnohledem úřadů. Firma s úřady spolupracuje, k poslednímu auditu se zatím nevyjádřila.Další potíže pro letadla Boeing 737 MAX. Audit ukázal množství nedostatků
Zprávy z firem
Airbus těží z problémů Boeingu
Airbus loni obdržel rekordních 2319 hrubých objednávek. Po odečtení zrušených získal 2094 čistých objednávek, v roce 2022 jich bylo 820. Dodávky zákazníkům pak zvýšil o 11 procent na 735 letadel. Firma si tak pátým rokem za sebou udržela pozici největšího výrobce letadel na světě. Letos plánuje dodat 800 letadel.
Boeing loni dodal odběratelům 528 letadel, o deset procent více než v roce 2022. Získal také objednávky na 1456 letadel. Počet čistých objednávek, tedy po odečtení zrušených, se zvýšil o 70 procent na 1314.
Problémy Boeingu se vrší jeden na druhý. Americký výrobce čelí výzvám, které se nevyřeší přes noc. Letecký průmysl i aerolinky však jeho problémy pocítí také. A možná i peněženky pasažérů.Letenky asi zdraží a může za to Boeing
Zprávy z firem
Téměř 3000 předobjednávek na svůj první létající elektromobil už eviduje
společnost Alef Aeronautics, do níž investuje také technologický inovátor Elon Musk. Sériové výroby by se dvoumístné létající vozítko v ceně pražské garsonky mělo dočkat příští rok.Na první létající auto už stojí fronta. Cena je jako za malý byt v Praze
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.