Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Prodeje Apple produktů nenaplňují očekávání, výjimkou je nový iPhone 16

Telefony Apple budou nejspíš obsahovat AI od Googlu
ČTK
 ČTK

Nový iPhone 16 se prodává lépe než jeho předchůdce. Ostatní produkty ale očekávání úplně nenaplňují. Vrásky americké společnosti Apple dělá hlavně čínský trh, kde se iPhony jen tak tak udržely v TOP 5 nejprodávanějších smartphonů.

Americká technologická společnost Apple ve čtvrtém čtvrtletí svého fiskálního roku, které skončilo 28. září, vykázala čtvrtletní tržby ve výši 94,9 miliardy dolarů (2,2 bilionu korun), což představuje meziroční nárůst o šest procent. Společnost to uvedla v oznámení. Podle dat společnosti LSEG tak Apple překonal očekávání analytiků, podle nějž měl dosáhnout tržeb 94,58 miliardy dolarů.

Zisk na akcii meziročně stoupl o 12 procent na 1,64 dolaru oproti očekávání analytiků 1,60 dolaru. Prodeje iPhonu, hlavního prodejního artiklu společnosti, vzrostly o 5,5 procenta na 46,22 miliardy dolarů (1,075 bilionu korun), zatímco analytici odhadovali 45,47 miliardy dolarů.

Šéf společnosti Apple Tim Cook agentuře Reuters řekl, že prodeje iPhonu 16 rostly rychleji než prodeje iPhonu 15 o rok dříve, přičemž oba telefony se ve čtvrtém čtvrtletí prodávaly stejný počet dní.

V Číně to jde s Applem s kopce 

Čtvrté čtvrtletí společnosti Apple skončilo 28. září, což znamená, že odráží pouze několik dní prodeje řady iPhone 16, která se začala prodávat 20. září. Ostatní produkty očekávání nenaplnily a akcie po uzavření čtvrteční seance na Wall Street v rozšířeném obchodování klesaly přibližně o procento.

Naopak zklamání přišlo od iPadu, jehož prodeje mezikvartálně klesly. Pomalejší meziroční růst vykázal Mac i další příslušenství. Nenaplněno očekávání bylo u mezičtvrtletního růstu tržeb za služby. Velké zklamání přišlo z Číny,“ uvedl analytik XTB Tomáš Cverna.

Podle záznamů společnosti IDC firma v Číně ve třetím čtvrtletí kalendářního roku zaznamenala pokles prodeje chytrých telefonů o 0,3 procenta, ačkoli se jí díky uvedení modelu iPhone 16 podařilo uhájit místo v první pětce nejprodávanějších značek chytrých telefonů. Podíl společnosti na čínském trhu klesl meziročně o 0,5 procentního bodu na 15,6 procenta.

Naopak prodej konkurenčních chytrých telefonů Huawei ve třetím čtvrtletí v Číně vzrostl o 42 procent. Podíl tuzemské firmy na čínském trhu vzrostl meziročně o 4,2 procentního bodu na 15,3 procenta.

Wall Street, ilustrační foto

Apple, Nvidia, Meta a spol. těží z klesajících úroků

Měsíc po snížení úrokových sazeb americké akcie ze sektoru IT vzrostly o sedm procent. Klesající sazby a lepší ekonomické vyhlídky pomáhají také menším technologických společnostem.

Přečíst článek

Spoluzakladatel aplikace VOS Health

Úspěšný vývojář aplikací Jiří Diblík: Nyní zacílíme na americké investory

Jak se udržovat v psychické kondici? A jak v tom mohou pomoci moderní technologie? Odpověď nabízí dva z největších talentů české startupové scény Jiří Diblík a Ondřej Kopecký. Společně vyvinuli aplikaci VOS Health, která sklízí globální úspěch, zařadila se mezi nejúspěšnější aplikace pro iPhone a celosvětově ji používají miliony lidí, kterým zlepšuje duševní pohodu. Kde se nápad na aplikaci objevil? A jaké rozdíly jsou například mezi americkými a českými uživateli a San Franciskem a Prahou? Celý rozhovor s Jiřím Diblíkem, o kterém ještě hodně uslyšíte, najdete v tištěném magazínu Newstream CLUB.

Přečíst článek

Šéf společnosti Nvidia Jensen Huang

Oběti vlastního úspěchu. Technologické akcie čeká výprodej kvůli pravidlům amerického berňáku

Velcí správci majetku pravděpodobně budou nuceni vyprodat část svých držav úspěšných technologických firem. Na trh by se mohly dostat akcie v hodnotě až desítek miliard dolarů.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme