Prodeje letních dovolených jsou vyšší než loni, cestovky věští úspěšnou sezonu

Cestovní kanceláře očekávají úspěšnou letní sezonu, prodeje zpravidla překonávají loňský rok. Zájem se někde vrací i do stavu před koronavirovou pandemií. Češi aktuálně poptávají především Turecko, Řecko nebo Španělsko. Na prvních příčkách se ale tradičně drží také Chorvatsko. Letní zájezdy proti loňsku podražily zhruba o desetinu.
"Dosavadní prodeje jsou zatím velmi silné a výrazně převyšují stejné období z loňského roku, který byl pro cestovní kanceláře velmi povedený," řekl mluvčí CK Alexandria Petr Šatný. V hledáčcích klientů je podle něj například Bulharsko. "U Bulharska, které vždy patřilo k levnějším destinacím, má vliv na letošní velký zájem poměrně nízký růst cen. A i let sem je navíc krátký, necelé dvě hodiny, takže také zdražení letecké dopravy má na celkovou cenu zájezdu menší vliv než u destinací, kam let trvá déle," řekl Šatný.
O Česko je mezi turisty opět zájem, nejvíce mezi těmi domácími. Celkem se v tuzemských hotelech a dalších ubytovacích zařízeních ubytovalo letos od ledna do března bezmála 3,8 milionu lidí. Převažují domácí návštěvníci nad těmi zahraničními, a to v poměru zhruba 2,1 milionu ku 1,7 milionu, ukazují čerstvá data Českého statistického úřadu.
Nejlepší výsledek v historii. Cestovní ruch v Česku letos definitivně vychází z covidového stínu
Money
Cena za letní dovolenou je podle něj meziročně vyšší o pět až deset procent. Zdražily především letenky a energie, inflace ale dohnala i samotné hoteliéry, dodal. Díky silné koruně se však růst cen podařilo udržet na rozumné úrovni, uvedl.
V CK Travel Family jsou některé hotely na léto již vyprodané, řekla ředitelka Blanka Hrubá. Do Chorvatska podle ní tento rok vyrazí o 13 procent více klientů než loni. V případě Černé Hory, Albánie, Malty nebo Kypru počet naroste asi o desetinu, uvedla. Zájezdy v CK Travel Family podle Hrubé podražily maximálně o 12 procent. Například za Chorvatsko rodiny zaplatí v průměru do 40 tisíc korun, řekla. "Co se týká Řecka a řeckých ostrovů, tam se ceny za rodinnou dovolenou zvýšily celkově o 6000 až 8000 korun," doplnila.
Ceny i nároky Čechů rostou
Prodeje letních zájezdů v CK Fischer se proti loňsku zvedly o desítky procent. "Minulý rok pro nás byl přitom ve všech ohledech rekordní," řekl mluvčí Jan Bezděk. V popředí zájmu se drží Egypt, Tunisko nebo Spojené arabské emiráty. Meziročně se zvýšila i průměrná útrata, a to asi o desetinu, uvedl. "Je to dáno nejen tím, že se ceny zájezdů mírně zvýšily, ale také tím, že nároky Čechů na dovolenou rostou. Nejčastěji poptávají kvalitní čtyř a pětihvězdičkové hotely s all inclusive stravou, ideálně přímo na pláži," dodal.
Čedok za letošní první čtvrtletí prodal dvojnásobek zájezdů v předprodejích než loni ve stejnou dobou, uvedla mluvčí Kateřina Pavlíková. "Zájem tak překonává jak poptávku za loňský rok, tak i tu v porovnaní s předchozími lety, tedy i před pandemií," dodala. Nejvýhodněji rodiny s dětmi letní dovolená vyjde v Bulharsku, Egyptě a Turecku, uvedla. V případě leteckého zájezdů do Chorvatska se cena za last munute nabídku může dostat na 11 tisíc až 12 tisíc korun za osobu, řekla.
Nejčastějšími destinacemi byly pro Čechy Chorvatsko, Slovensko a Itálie, skokanem se stal Egypt. Zajímavostí je růst cestování na vlastní pěst.
Dopad pandemie a hrozba inflace. Češi nikdy nejezdili do zahraničí tak jako loni. Stojí je to ale nejvíc v historii
Enjoy
Dvojnásobný zájem proti loňsku pozoruje i cestovní agentura Invia. Letošní letní sezona by mohla dokonce překonat tu předcovidovou z roku 2019, řekla mluvčí Jiřina Ekrt Jirušková. U klientů podle ní vede především Španělsko nebo Itálie. Zájezdy v předprodejích šly tento rok na odbyt více v lednu a únoru, loni to byl naopak březen a duben, dodala.
CK Blue Style musela letos kvůli vysoké poptávce navýšit kapacity do všech destinací, řekla mluvčí Ilona Topolová. Klienti podle ní čím dál častěji jezdí do těch oblastí, kde lze kombinovat odpočinek s vodními sporty nebo turistikou. jako je například Mallorca nebo Madeira. Zájezdy CK zdražila o pět až sedm procent, doplnila.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.