Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Prodělečné zemědělství. Stavy hospodářských zvířat se budou dále snižovat

Za dvacet let se počet chovů snížil na polovinu
Profimedia
 ČTK

Chovatelé očekávají, že stavy hospodářských zvířat budou v Česku dále klesat. Chov se pro většinu z nich nevyplácí, což způsobuje, že zemědělci upouští od živočišné výroby.

Reklama

 Pokles má podle nich následně vliv i na soběstačnost Česka v produkci zemědělských surovin, což způsobí vyšší dovozy ze zahraničí a navýšení cen masa. Podle Českého statistického úřadu poklesl počet farmářů, kteří se zabývají pouze živočišnou výrobou, z 913 podniků v roce 2000 na 445 v loňském roce.

Jídelníček z Marsu. Pěstování plodin na rudé planetě má pomoci i pustinám na Zemi

Vizionářský miliardář a fantasta Elon Musk čeká, že za třicet let bude na Marsu žít milion lidí. Vědci jeho prognózu neberou vážně, ale stejně zkoumají, jak by si tam lidé mohli vypěstovat jídlo, aby nebyli závislí na dodávkách ze Země.

Přečíst článek

Pokles je podle Českého svazu chovatelů masného skotu daný ekonomickou situací v Česku, ale také pokřiveným dotačním prostředím v EU. Chov se podle svazu nevyplácí a chybí prostor pro nárůst stavů. Drůbežáři pokles spojují s vysokými náklady za krmné směsi a energie v posledních letech.

Ředitel svazu Kamil Malát uvedl, že se na nepříznivé situaci podílí i český spotřebitel, který se při nákupu primárně rozhoduje podle ceny. "K udržování stavů hospodářských zvířat nepomáhá ani přebujelá byrokracie a další nařízení a omezení," řekl Malát.

Reklama

Francouzští farmáři stále pěstují brambory, ale nově i ty sladké

Oteplování přeje novým rostlinám. Ve Francii pěstují buráky a zázvor. V Rakousku minikiwi

Arašídy, zázvor, sladké brambory... Ve snaze o inovaci pěstují nyní zemědělci v jihozápadní Francii tyto tropické nebo subtropické plodiny. Přizpůsobují se tak globálnímu oteplování, píše agentura AFP. V Horním Rakousku experimentují s minikiwi či rakytníkem.

Přečíst článek

Chovatelé ale neočekávají, že se situace v následujících letech zlepší. "Pro nárůst soběstačnosti by byla nutná významná změna v chování spotřebitelů a řetězců, což se v masivním měřítku asi očekávat nedá. Čísla z posledních let ukazují, že nelze očekávat nárůst stavů, spíše stagnaci," uvedl Malát.

Podle Českomoravské drůbežářské unie mohou o rozšiřování přemýšlet pouze velké podniky, které nejsou specializované, mají i rostlinou výrobu a produkují vlastní krmné směsi. Těch je ale minimum, tvrdí Gabriela Dlouhá, předsedkyně unie. Při porovnání loňského roku s rokem 2000 klesl v Česku počet drůbeže o 20 procent, unie očekává pokles o dalších 15 až 20 procent po roce 2026, kdy nebude možné chovat nosnice v obohacených klecích.

Ředitel vnějších vztahů a komunikace JTI Stanislav Hladík

Nikotin tu s námi bude dál. Jen je otázkou, v jaké podobě, říká ředitel vnějších vztahů a komunikace JTI

Česká republika patří z hlediska počtu kuřáků k zemím s vyšší spotřebou nikotinu. Zvyšování spotřební daně ani výstrahy na krabičkách příliš nezabírají. Počet kuřáků v Česku sice klesá, ale velmi zvolna. „V rozhodování, zda člověk začne kouřit, je nejdůležitější edukace, která potenciální zájemce od kouření odradí či stávajícím kuřákům ukáže alternativní možnosti,“ říká Stanislav Hladík, šéf vnějších vztahů a komunikace Japan Tobacco International, která na trh dodává cigarety značek Camel, Winston a zahřívaný tabák Ploom X.

Přečíst článek

Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala pokles soběstačnosti znamená zvýšení dovozů. "Závislost na zahraničních trzích je zase spojená s kolísáním cen potravin v obchodech, než na jaké jsou zákazníci zvyklí," uvedl. "Vyšší podíl masa drůbeže z dovozu, kde nemůžeme ručit za kvalitu a bezpečnost produkce, je nyní možná za lákavé ceny, ale jakmile bude ještě více vytlačena tuzemská produkce a budeme závislí na dovozu, tak se ceny naopak zase zvýší," upozornila Dlouhá.

Andrej Babiš a Jiří Milek na archivním snímku z roku 2017

Agrofert a firmy exministra Milka vrátily dotace určené pro malé zemědělce

Kromě Agrofertu vracel dotace také koncern Úsovsko exministra zemědělství za ANO Jiřího Milka (na snímku z roku 2017 s tehdejším premiérem Andrejem Babišem). Podle webu iROZHLAS.cz se spor týkal dotací na zavlažování a restrukturalizaci sadů. Stát po firmách požadoval 29 milionů korun. Kromě zmíněných koncernů dotace čerpala ještě Pomona Těšetice.

Přečíst článek

Zároveň snižování povede k útlumu šlechtění plemenných zvířat, řekl Doležal. V ČR je šlechtění na velmi vysoké úrovni a patří podle Maláta k evropské špičce. "Bohužel ani to nestačí k tomu, aby české chovy na tom byly ekonomicky lépe. Poslední roky se při zpeněžování produkce stírá rozdíl v ekonomice komerčního a plemenného stáda," řekl Malát.

Agrární analytik Petr Havel upozorňuje, že živočišná produkce přispívá ke zlepšení stavu krajiny, a to volnou pastvou, nutností pěstovat širší spektrum plodin pro krmné směsi, nebo hnojením statkovými hnojivy. "V praxi to znamená, že bude méně přírodních hnojiv jakožto přirozeného zdroje organické hmoty v půdě," uvedl Doležal.

ilustrační foto

Pestřeji sít, lépe orat. Vědci píší novou příručku ekologického zemědělství

Pro zemědělce, kteří chtějí přejít z konvenčního na ekologické hospodaření, připravují vědci z Mendelovy univerzity a z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR - CzechGlobe příručku. Ještě letos v ní představí metody a přístupy, které umožní dosahovat srovnatelných výnosů, jaké mají pěstitelé v konvenčním zemědělství. Vycházejí z dlouholetých poznatků, které čerpají v Rakousku. Tam mají zemědělci s tímto typem hospodaření letité zkušenosti, uvedl vedoucí projektu Jaroslav Záhora z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Jídelníček z Marsu. Pěstování plodin na rudé planetě má pomoci i pustinám na Zemi

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme