Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Projekt největší jaderné elektrárny v USA je před dokončením. Sedm let po plánovaném termínu

Vogtle, projekt největší jaderné elektrárny v USA je těsně před dokončením. Má sedm let zpoždění
ČTK
 ČTK

Projekt americké jaderné elektrárny Vogtle je blízko dokončení. Dva nové reaktory s rozpočtem více než 16 miliard dolarů (347,8 miliardy korun) mají sedm let zpoždění, jeden z nich však již vyrábí elektřinu a druhý je v konečné fázi testování. Po jejich uvedení do provozu se Vogtle stane největším producentem elektřiny v USA, který vyrobí energii schopnou rozsvítit jeden milion domácností a podniků a tato elektřina bude bez emisí, upozornila agentura Bloomberg.

Reklama

Elektrárna Vogtle se nachází v Georgii a jejím provozovatelem je firma Southern Co. Dva nové rektory, každý o výkonu 1,1 gigawattu, se připojí ke dvěma reaktorům, které jsou v provozu již od 80. let minulého století. Až budou všechny čtyři reaktory v plném provozu, stane se Vogtle největší jadernou elektrárnou v USA.

Nové reaktory Vogtle se stavěly v době, kdy se většina světa tomuto zdroji energie vyhýbala kvůli havárii v japonské Fukušimě v roce 2011. Za dobu jejich výstavby bylo v USA odstavena více než desítka reaktorů, mimo jiné i proto, že se dávala přednost levnějšímu zemnímu plynu a obnovitelným zdrojům, jako větrným a solárním elektrárnám. V poslední době se ale názor na jadernou energii začal měnit kvůli hledání bezemisních zdrojů energie.

Karel Havlíček, místopředseda hnutí ANO

Karel Havlíček: Energetické firmy zlobovaly vládu, proto mají Češi nejdražší plyn i elektřinu

Bereme vládním stranám voliče, protože vůbec nezvládají svou agendu, říká stínový premiér Karel Havlíček z ANO. Předvolební průzkumy jeho slova potvrzují, ANO se pohybuje kolem třiceti procent. Babišovo hnutí nyní změnilo rétoriku a začalo se řadit mezi takzvaně liberálně konzervativní strany. Co tento přemet na politické mapě znamená? Především fakt, že Babiš a jeho nejbližší cítí šanci sebrat voliče současné pětikoalici. A nyní na tom začínají intenzivně pracovat.

Přečíst článek

Jaderná renesance

V době, kdy se projekt nových reaktorů Vogtle připravoval, drtivá většina odborníků z oboru prohlašovala, že je to pravděpodobně poslední velký jaderný projekt v USA. Nyní však upozorňují, že by jaderná energie mohla zažít renesanci díky závazku některých zemí na nulové emise oxidu uhličitého. Navíc reaktory jsou nyní schopné vyrábět mnohem déle, dokonce se zvažuje, zda by nemohly vyrábět elektřinu až 100 let. Výstavbě elektráren v USA bránila skutečnost, že se mělo za to, že jsou příliš drahé a časově náročné, než aby se vyplatily.

Reklama

Uzavřená atomová elektrárna ve Fukušimě

Výsměch Německu. Už i Japonci zvažují další stavbu jaderných elektráren

Byla to právě havárie ve Fukušimě, která vedla Německo k plánu na postupné uzavření jaderné energetiky. Nyní se Japonci rozhodli sestavit plán na opětovné spuštění svých jaderných elektráren, a dokonce na výstavbu nových reaktorů.

Přečíst článek

Výzkumná společnosti Breakthrough Institute odhaduje, že energetické společnosti mohou v příštích 35 letech postavit až pět reaktorů velikosti Vogtle. V současnosti však žádná firma v USA nic srovnatelného neplánuje, i když mimo USA je o výstavbu nových velkých jaderných komplexů zájem.

Kvůli vysokým nákladům u velkých elektráren se firmy z jaderného průmyslu snaží přijít s novými reaktory menší konstrukce, aby výstavba byla rychlejší a levnější. Nové projekty mohou mít výkon od jednoho do 300 megawattů, když v současnosti je obvyklý výkon kolem jednoho gigawattu.

Neckarwestheim II

Německo dává sbohem jádru, může to nakonec zdražit elektřinu i v Česku

Německo v neděli po více než 60 letech výroby elektřiny z jádra vypíná své poslední jaderné elektrárny. V deset hodin dopoledne začne postupně vypínat elektrárnu Isar-2 u Mnichova. O zhruba 45 minut později bude tento zdroj automaticky odpojen ze sítě, až jeho výroba klesne na 30 procent instalovaného výkonu.

Přečíst článek

Jaderná elektrárna

Rusko způsobilo, že jaderná energetika vstává z mrtvých

Z nukleární energetiky se stává investiční megatrend. Nejen v Evropě, ale po celém světě se chystá řada jaderných projektů. Do boomu se dá investovat.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Dostavba Dukovan se komplikuje. Antimonopolní úřad zakázal uzavřít smlouvu s Korejci

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme