Průmyslová produkce v Česku se po měsících vrátila k růstu

Průmyslová produkce v Česku po čtyřech měsících poklesu letos v únoru meziročně reálně vzrostla o 1,5 procenta, uvedl Český statistický úřad.
V lednu průmyslová výroba podle revidovaných údajů meziročně klesla o 0,8 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů a zařízení nebo výroba elektrických zařízení. Hodnota nových zakázek v průmyslu ale v únoru klesla o 1,3 procenta. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se meziročně snížil o dvě procenta.
„Únorový růst průmyslové produkce ovlivnila především nízká srovnávací základna z loňského února ve výrobě a rozvodu elektřiny a plynu ovlivněná klimatickými podmínkami. Produkce zpracovatelského průmyslu meziročně stagnovala,“ sdělil ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Trumpova cla zahýbala světem. Napříč zeměmi, napříč trhy. A svět nyní přemýšlí, jak Spojeným státům vrátit úder. Jenže žádné „zub za zub“ by se dít nemělo. Evropská unie by naopak na Trumpova cla reagovat neměla, ideálně ať je Spojeným státům sníží. Zaměřit by se měla především na svá vlastní „cla“, která si uvaluje sama na sebe.
EU by na Trumpova cla reagovat neměla. Ať nejdřív odstraní ta, která si uvaluje na sebe
Názory
Výroba v průmyslu předtím od loňského října meziročně klesala. V říjnu pokles činil 1,6 procenta, v listopadu zrychlil na 2,4 procenta a v prosinci na 2,7 procenta. Letos v lednu pak ale pokles výrazně zpomalil na 0,8 procenta.
Únor přinesl podle statistiků mírný meziroční nárůst hlavně v potravinářství a strojírenství. Pokles naopak zaznamenala výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení nebo výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde se podle ČSÚ projevila kromě dlouhodobé rozpracovanosti zakázek i vyšší srovnávací základna.
Český kapitál roste. A nejen doma, ale tuzemští podnikatelé čím dál častěji expandují za hranice. V posledních měsících se podařilo českým firmám celá řada mimořádných úspěchů. Jak se tedy českým firmám ve světě daří? To ukazuje analýza, která vyšla v magazínu Newstream CLUB a z níž nabízíme větší část.
Start-upy, Rohlík i investice zbrojařů. Český byznys má ve světě čím dál lepší zvuk
Leaders
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v únoru klesla. Podepsalo se na tom hlavně snížení hodnoty zakázek z Česka o 3,1 procenta. Nové zakázky ze zahraničí meziročně klesly o 0,3 procenta. „Hodnota nových průmyslových zakázek meziročně klesla, stejně jako v předchozím měsíci. Mírný pokles zaznamenal automobilový průmysl, vliv vysoké srovnávací základny se projevil v poklesu nových zakázek ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení,“ sdělila vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová. Naproti tomu již třetí měsíc v řadě rostly zakázky ve výrobě strojů a zařízení.
Meziměsíčně v únoru vzrostla jak průmyslová produkce, tak hodnota nových zakázek. Výroba se zvýšila oproti lednu o 1,7 procenta a hodnota nových zakázek byla vyšší o rovná tři procenta.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.