Průzkum: Dvě třetiny firem krize neovlivnila, mají však stále potíže s náborem

Každá desátá česká firma vnímá vliv krize na své podnikání velmi výrazně, čtvrtina uvádí střední dopady. Přes 60 procent ji nepociťuje vůbec či jen mírně. Vyplývá to z průzkumu personalistické společnosti Performia mezi více než 400 tuzemskými zaměstnavateli. Průzkum ukázal, že negativní vlivy nejvíce pociťují firmy v sektoru dopravy a transportu, naopak nejméně krize dolehla na státní správu.
"Téměř třetina firem pociťuje nějaký vliv krize na jejich podnikání. Dobrá zpráva ale je, že velké množství firem se i přesto chystá nabírat nové zaměstnance. Dalo by se tedy říct, že i přes dopady okolní krize velká část firem prosperuje," uvedla výkonná ředitelka společnosti Performia Lucie Spáčilová
Nové zaměstnance v současnosti nabírá nebo do konce roku bude hledat 80 procent z dotazovaných českých firem. Asi 15 procent se nechystá počet svých pracovníků měnit a propouštět má v plánu zhruba pět procent, vyplývá z průzkumu. Pro více než pětinu firem je podle něj jednou z věcí, které je celkově v podnikání trápí, nedostatek kvalitních nebo kvalifikovaných kandidátů. Každá pátá společnost si pak dělá starosti kvůli nedostatku poptávky či inflačním tlakům.
"V praxi firmy stále až příliš často lpí na tom, aby uchazeči už měli zkušenosti v oboru. Přitom i ti, kdo za sebou mají roky zkušeností, potřebují v nové práci čas na zaškolení. Podniky by proto neměly mít obavy přijmout někoho, kdo zkušenosti nemá, ale je ochoten se hodně a rychle učit. Svojí produktivitou může předčit i zkušenější kolegy," řekla Spáčilová.
Největší problém s nedostatkem vhodných uchazečů mají firmy působící ve stavebnictví, ve státní správě pak nejčastěji uváděli neschopnost rozpoznat kvalitního uchazeče na pohovoru, ukázal průzkum.
Performia je mezinárodní společnost založená ve Švédsku, aktuálně působí ve více než 20 zemích světa. Společnost pomáhá firmám v personalistice. V ČR působí společnost od roku 2004. V současnosti pracuje Performia v Česku pro více než 600 firem zejména z kategorie malých a středních podniků do 500 zaměstnanců.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.