Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

První velký neúspěch Křetínského ve Francii. Z akvizice divize Atosu sešlo

Daniel Křetínský bude vlastnit většinu řetězce Casino
Profimedia
 ČTK

Český miliardář a byznysmen Daniel Křetínský nedotáhl jednání o akvizici ztrátové divize technologické společnosti Atos.

Francouzská technologická firma Atos ukončila jednání se společností EP Equity Investment (EPEI) českého podnikatele Daniela Křetínského ohledně převzetí své ztrátové konzultační divize Tech Foundations. Atos dnes oznámil, že se s Křetínským nedohodli. Podle agentury Reuters jde o první velký neúspěch Křetínského ve Francii, kde má za sebou řadu akvizic. Křetínského mluvčí Daniel Častvaj uvedl, že oficiálně to komentovat nebudou.

„Jednání s EPEI o možném prodeji Tech Foundations skončila bez dosažení dohody,“ uvedl Atos. Strany se podle něj nedokázaly dohodnout na navrhovaných podmínkách nové smlouvy a ceně.

Exkluzivní rozhovory s Křetínským o prodeji své divize Tech Foundations Atos zahájil začátkem loňského srpna. V rámci transakce měla francouzská firma získat 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) v hotovosti a převést na firmu EPEI dluh ve výši 1,9 miliardy eur.

Transakce se stala terčem kritiky ze strany některých francouzských zákonodárců i ze strany některých akcionářů Atosu. Letos v lednu své požadavky Atos navýšil o další půl miliardy eur (přes 12 miliard korun) v hotovosti. Agentura Bloomberg tehdy s odvoláním na svůj zdroj blízký jednání uvedla, že Křetínského firma je připravena podmínky transakce zlepšit, ale požadavek Atosu považuje za přehnaný.

Francouzská technologická společnost Atos

Francouzská firma Atos chce po Křetínském miliardy navíc za svou divizi

Francouzská softwarová společnost Atos požaduje po českém miliardáři Danielu Křetínském za převzetí své divize Tech Foundations o půl miliardy eur, v přepočtu přes 12 miliard korun, v hotovosti více, než se původně předpokládalo. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

Přečíst článek

Křetínský patří k nejvlivnějším postavám českého byznysu. Ovládá řadu průmyslových, obchodních, finančních nebo mediálních firem v České republice i v zahraničí. Časopis Forbes ho v nejnovějším žebříčku loni v říjnu zařadil na druhé místo mezi nejbohatšími Čechy, jeho majetek odhadl na 210,9 miliardy korun.

Akcie Atosu si na pařížské burze dnes brzy ráno připisovaly kolem tří procent.

Za loňský rok zaznamenal Atos odliv hotovosti za 1,08 miliardy eur. Proti předchozímu roku je to nárůst o 187 milionů eur. Roční tržby činily 10,7 miliardy eur.

Společnost Atos se dříve řadila mezi čtyři desítky firem z indexu pařížské burzy CAC-40, akcie firmy ale za poslední dva roky odepsaly zhruba 93 procent. Přispělo k tomu několik neúspěchů, například nepříznivě přijímaný plán na převzetí amerického konkurenta DXC v roce 2021 anebo účetní problémy v amerických divizích. Dnes dopoledne akcie Atosu na pařížské burze mírně oslabovaly a pohybovaly se kolem 2,30 eura. Krátce po zahájení vykazovaly až pětiprocentní nárůst.

Francie podpoří firmu Atos, aby zachránila pracovní místa

Francouzská vláda pospíchá na pomoc firmě Atos, v sázce jsou desítky tisíc pracovních míst

Francie je připravena podpořit firmu Atos a bránit i desítky tisíc pracovních míst, které v této skupině zaměřené na softwarové služby jsou, listu Les Echos to řekl ministr financí Bruno Le Maire. Atos jedná o prodeji své ztrátové konzultační divize Tech Foundations firmě EP Equity Investment (EPEI) českého podnikatele Daniela Křetínského, dosažení konečné dohody je ale podle francouzské firmy stále nejisté.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme