Miliardář Rattaj prodává lyžařský areál v Rakousku

Korutanský lyžařský reál Mölltal a menší sousední středisko Ankogel společnost TMR, kterou založil miliardář Igor Rattaj, získala v roce 2019. Nyní se hovoří o prodeji druhého jmenovaného střediska. „Pracujeme na tom, ale ještě to není hotové,“ potvrdil pro Newstream Rattaj.
Igor Rattaj, někdejší partner investiční a bankovní skupiny J&T, je dnes zejména investorem v zábavním a volnočasovém byznysu. Společnost TMR, kde je hlavním akcionářem, provozuje horská střediska a zábavní parky v Česku, Polsku, Rakousku a na Slovensku, a je největší volnočasovou skupinou ve střední Evropě. TMR si sice uplynulou zimní sezonu chválí, ale zároveň přehodnocuje své investice i v České republice, které se jí vracejí déle, než TMR čekala.
„Návratnost projektů v České republice je delší, než jsme očekávali. Jsou to menší střediska, která si vyžadují individuální přístup. I proto přehodnocujeme, zda v těchto malých regionálních projektech pokračovat, protože prioritně bychom se chtěli věnovat těm větším,“ uvedl Rattaj již v lednu pro Forbes.cz.
Největší investicí TMR v České republice je propojování lyžařských areálů Svatý Petr a Medvědín ve Špindlerově Mlýně, kde došlo k redukci projektu. Druhá z těch nejzásadnějších je v Liberci, kde TMR provozuje a rozšiřuje areál a má zájem i o rekonstrukci lanovky na Ještěd. Liberecká radnice však rozhodla, že si nechá zpracovat analýzu k budoucnosti svého skiareálu na Ještědu. Dle svého vyjádření musí zhodnotit podmínky, jež si klade provozovatel střediska při jednání s městem o prodloužení nájemní smlouvy. Areál má TMR pronajatý od roku 2017 na deset let a letos se musí rozhodnout, zda uplatní opci na dalších deset let. Dle náměstka primátora Adama Lenerta (ANO) by analýzu měli mít k dispozici nejpozději v září.
Ve skiareálu na Ještědu je přes deset kilometrů tratí se třemi lanovkami a pěti vleky. TMR při převzetí střediska v roce 2017 plánovala rozsáhlé investice. Podařilo se jí ale uskutečnit jen výstavbu nové páteřní sjezdovky Nová Skalka, která slouží i pro večerní lyžování. Pro další záměry nezískala TMR kladné stanovisko úřadů, a to zejména pro vybudování dalších sjezdovek a lanovek mimo současný areál.
Slovenská skupina Tatry mountain resorts (TMR), která provozuje lyžařské areály a dalších atrakce ve střední Evropě včetně České republiky, vydá nové akcie. Díky nim by mohla získat nový kapitál až za 120 milionů eur (tři miliardy korun). Tyto peníze firma plánuje použít ke snížení dluhu a k dalšímu rozvoji.
TMR si jde na burzy pro miliardy. Chceme ozdravit firmu, říká Igor Rattaj
Trhy
Igor Rattaj dělí svůj čas i byznys mezi Česko, Slovensko a jejich sousední země. Vládce horských středisek, aquaparků a hlavní akcionář společnosti TMR je ve svých třiapadesáti letech již legendou česko-slovenského kapitalismu. Pro finanční skupinu J&T v Česku v devadesátých letech zakládal banku, je průkopníkem horského byznysu a s firmou Tatry Mountain Resorts ovládá středisko ve Špindlerově Mlýně, které je centrem české byznysové elity. Krom byznysových aktivit je zapáleným filmovým i divadelním hercem. „Česko i Slovensko jsou na stejné cestě, ale každé jinými kroky. Česko je pod větším vlivem Západu, ale ani Slovensko v žádném případě není proruská země,“ říká miliardář v rozhovoru pro magazín Newstream CLUB 4.
Igor Rattaj: Byznysově je Česko Evropa. Slovensko spíš vesnice
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.