Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Razie v Seznamu. Dva dny sbírali úředníci data, teď je budou roky analyzovat

Seznam.cz
ČTK
 ČTK

Majitel Seznamu Ivo Lukačovič popsal neohlášenou inspekci z antimonopolního úřadu za jeden z nejtěžších dnů jeho života. Dva dny úředníci v sídle Seznamu zabavovali mobilní telefony a stahovali data ze serverů. Nyní je budou dlouhé měsíce vyhodnocovat.

Neohlášená inspekce Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v sídle společnosti Seznam.cz ve čtvrtek pozdě odpoledne skončila. Uvedl to mluvčí úřadu Martin Švanda. Takzvané místní šetření začalo v úterý a mělo prověřit podezření ze zneužití dominantního postavení, uvedl antimonopolní úřad ve středu. Seznam.cz může proti zásahu podat správní žalobu u Krajského soudu v Brně. 

Seznam.cz, logo

V sídle Seznamu probíhá razie. Antimonopolní úřad tam prověřuje zneužití dominance

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) od úterý zasahuje v sídle společnosti Seznam.cz na neohlášeném místním šetření. Prověřuje podezření, že firma zneužila své postavení na trhu. Na inspekci upozornil server Info.cz.

Přečíst článek

„Místní šetření bylo ukončeno ve čtvrtek pozdě odpoledne. Následná práce se zajištěnými daty, jejich vyhodnocení a prokázání protisoutěžního jednání je pak otázkou další řady měsíců či spíše jednotek roků. Podobně dlouho ostatně trvalo zjišťování a odhalování prvotního podezření na zneužití dominantního postavení, které vedlo až k neohlášenému místnímu šetření,“ uvedl Švanda.

Většinový vlastník Seznamu Ivo Lukačovič v průběhu kontroly veřejně přiznal, že prožívá jeden z nejtěžších dnů svého života. Napsal to na sociáln síti X. 

Samotné místní šetření neznamená, že se firma přečinu skutečně dopustila, ani že s ní úřad zahájí správní řízení. Umožňuje ale úředníkům shromáždit důkazy. Kontrolovaná společnost má podle zákona povinnost být úřadu při místním šetření nápomocná a umožnit přístup ke všem požadovaným zařízením a dokumentům. Za to, že s úřadem nespolupracovaly, dostaly v minulosti některé firmy pokutu.

Při takzvaném místním šetření přicházejí inspektoři do sídla společnosti a zajišťují při něm například servery, počítače nebo mobilní telefony, aby v nich nebylo možné měnit či mazat data. V těchto zařízeních potom vyhledávají data, která by mohla obsahovat potenciální důkazy. Procházejí také písemné dokumenty. Z inspekce si ÚOHS neodnáší žádný hardware, pouze data, která poté prohledává a analyzuje.

Největší tuzemská internetová firma Seznam.cz měla loni zisk před zdaněním 1,36 miliardy korun. Tržby dosáhly 5,94 miliardy korun. Ivo Lukačovič Seznam založil v roce 1996. Firma provozuje stejnojmenný vyhledávač Seznam.cz, zpravodajský server Seznam Zprávy, Televizi Seznam, službu Mapy.cz nebo Sbazar, Sreality a Sauto. Nabízí mimo jiné také srovnávač Zboží.cz, Počasí.cz, Prohlížeč nebo video portál Stream.cz.

Seznam.cz

Lukačovič: IPO Seznamu byl nejblbější nápad mého života

Vlastník internetové firmy Seznam.cz Ivo Lukačovič již neuvažuje o umístění části akcií na burzu. Úvahy o IPO (Initial Public Offering - první veřejná nabídka akcií) v srpnu zmínil v článku na neveřejné síti Patreon, podle něj šlo jen o sondování trhu. Na Patreonu nyní uvedl, že IPO byl „nejblbější“ nápad jeho života.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme