Řecká Soluň se po půl století dočkala metra. Stavělo se levněji než v Praze

Soluň se zhruba po půl století dočkala své první linky metra. Druhé největší řecké město, kde žije na 320 tisíc lidí, obsluhuje linka s 13 stanicemi a plně automatizovanými soupravami, píše agentura Reuters.
Metro v Soluni před spuštěním dnes odpoledne navštívili mimo jiné řecký premiér Kyriakos Mitsotakis či prezidentka Katerina Sakellaropulosová. Metro, které má kapacitu přepravit až 250 tisíc lidí denně, by mělo výrazně odlehčit provozu v Soluni, která se lidnatostí podobá Brnu. Počítá se s tím, že současná trať bude v budoucnosti prodloužena. Stavbu, která začala v roce 2006, komplikovaly archeologické nálezy i vleklá finanční krize, do které se země dostala v minulém desetiletí.
Jak to vypadá v metru v Soluni
První plány na vybudování metra byly schváleny v roce 1976, stavební práce ale začaly až v roce 2006 a trvaly téměř 20 let. Skoro deset kilometrů dlouhá trať se musela vyrovnat s bohatými archeologickými nálezy. Při výstavbě dělníci nalezli stavby a pozůstatky z dob antického Říma a byzantského období. Některé z nich jsou zakomponovány do stanic metra.
Praha a její firma Technická správa komunikací (TSK) zatím nemají stavební povolení na rekonstrukci Libeňského mostu, nyní řeší úpravy záměru na základě požadavků majitelů okolních nemovitostí. Až po vydání povolení bude možné určit, zda projekt odpovídá původnímu tendru na rekonstrukci, což požaduje opoziční ANO. Na dnešním jednání zastupitelů města to řekl náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). Část soumostí již dělníci zbourali, TSK ve středu ohlásila, že v pondělí přestanou po mostě jezdit tramvaje a nahradí je autobusy.
Praha stále nemá stavební povolení na opravu Libeňského mostu
Reality
Výstavbu zkomplikovala i krize veřejných rozpočtů, která řecký stát přinutila k redukci výdajů. Délka prací vyvolala v Řecku posměch a satirické narážky. Mitsotakis při dnešním zahájení provozu uvedl, že výstavba metra stála tři miliardy eur (zhruba 75 miliard korun). Z prohlášení premiéra není ale jasné, zda je v této částce zahrnuto i pořízení souprav pro metro. Pro srovnání - výstavba pražského metra D v úseku Pankrác-Nové Dvory v délce 4,6 kilometru by podle schváleného rozpočtu z roku 2021 měla stát 52 miliard korun.
Vize Česka jako úspěšné země se vzdaluje, respektive její naplnění bude enormně drahé. Bude to stát biliony korun, které stát i veřejný sektor musejí investovat v nadcházejících pětadvaceti letech. A to konkrétně v oblasti energetiky, bezpečnosti, dopravní infrastruktury a v sociální oblasti, zejména ve stárnutí populace. Shodli se na tom přední ekonomové na konferenci Budoucnost české ekonomiky pořádané Sdružením pro zahraniční investice.
Ekonomové: Česku chybí biliony na základní infrastrukturu. Investice potřebuje energetika i doprava
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.