Rekordní výsledky pro řetězec JIP. Vloni zvýšil zisk na 236 milionů

Pardubická velkoobchodní a maloobchodní potravinářská firma JIP východočeská vloni zvýšila zisk po zdanění na 236 milionů korun. Překonala tak svůj rekordní výsledek z roku 2021, který činil 205 milionů korun. Tržby za prodej zboží, výrobků a služeb se meziročně zvýšily o více než 20 procent na 16,06 miliardy korun, vyplývá z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.
Provozní výsledek hospodaření vloni dosáhl 290 milionů korun, rok předtím činil minus 73 milionů korun. Ve výkazu zisků a ztrát za rok 2022 figurují také výnosy z podílů ovládané nebo ovládající osoby ve výši 80 milionů korun, rok předtím dosáhly 169 milionů korun.
JIP východočeská loni ovládala 25 dalších firem. Patří do skupiny JIP, která v současnosti provozuje 16 velkoskladů, 13 prodejen Cash & Carry, 23 vlastních maloobchodních prodejen a více než 140 prodejen Plus JIP ve franšízové síti. Věnuje se také logistice. Průměrný počet zaměstnanců se meziročně zvýšil o 42 na 1298.
Bratři Jan a Ivo Plškovi, jejichž iniciály tvoří název firmy JIP, společně vybudovali jednu z největších rodinných firem s potravinářským sortimentem v Česku. Jsou většinovými vlastníky akciové společnosti JIP východočeská prostřednictvím společnosti s ručením omezeným JIP ČR. Menšinové podíly patří firmám registrovaným ve Velké Británii a v Kyperské republice.
Slovenský parlament dnes schválil návrh konsolidačního balíčku, od kterého si kabinet premiéra Roberta Fica slibuje vyšší příjmy státu, v příštím roce o zhruba 1,5 miliardy eur (36,8 miliardy korun). Opatření počítají hlavně se zvýšením některých daní a zdravotních odvodů, dále správních a soudních poplatků, s opětovným zavedení zvláštní bankovní daně a s oslabením druhého důchodového pilíře na úkor státního penzijního systému. Vlastní konsolidační balíček dříve prosadila také česká vláda.
Slováci si schválili konsolidační balíček. Stoupnou jim daně i odvody
Politika
Řetězec Lidl slibuje zlevnění nad rámec snížení DPH. Potvrzuje tím, že za vysokými cenami potravin jsou hlavně řetězce a jejich „čarování“ s maržemi, píše ve svém komentáři ekonom Lukáš Kovanda.
Lukáš Kovanda: Lidl svým slibem rozkryl, kdo Čechům napálil ceny potraviny. Jsou to nenasytné řetězce
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.