Report Udržitelné Česko: Válka firmy o šanci dělat byznys lepší nepřipravila
Fenomén ESG přežívá i v krizové době, dokazuje report Udržitelné Česko 2022, který spolu s partnery vydává platforma Business Leaders Forum (BLF). Seznamte se s výběrem těch nejzajímavějších udržitelných projektů za loňský rok.
Nezisková organizace BLF vydává každoročně od roku 2020 zprávu, v níž shrnuje, co se v oblasti ESG na českém trhu změnilo. A dává v ní prostor k bližšímu poznání těch nejzajímavějších udržitelných firemních projektů v uplynulém roce.
Po dvou letech krize, kdy se společnost i byznys učily žít s virem, přišla loni válka na Ukrajině. Ruské válečné běsnění má na svědomí mnoho lidských životů. Jeho tichou obětí je ale také i životní prostředí. Firmy, které se musely vypořádat s ekonomickými dopady covidu a války, nicméně na udržitelnost svého podnikání nerezignovaly.
Výkonný ředitel Bank of America Brian Moynihan na Světovém ekonomickém fóru v Davosu prohlásil, že je potřeba přesně definovat, co vlastně jsou ona neustále opakovaná kritéria udržitelnosti neboli ESG. A to skutečně natvrdo, nikoli vágně, jak se doposud děje, protože to nefunguje.Vlivný bankéř v Davosu: Kapitalismus se musí podřídit udržitelnosti
Money
„Rok 2022 byl pro firemní udržitelnost opět přelomový. Vyšla poslední verze nadcházející evropské legislativy v této oblasti, došlo k výraznému nárůstu iniciativ, investic a financování ESG ze strany investorů a bank, a rekordní počet firem se zavázal k uhlíkové neutralitě do roku 2040, potažmo roku 2050,” popisuje nejnovější vývoj ESG u nás i ve světě prezidentka BLF Sandra Feltham.
Udržitelnost jako firemní DNA
Mezi nejzajímavější udržitelné projekty v Česku autoři zprávy zařadili například nový projekt skupiny ČEZ k testování první plovoucí fotovoltaické elektrárny. Kooperativa v reportu prezentuje spolupráci s obcemi pro odolnější českou krajinu. Česká spořitelna, která má v oblasti udržitelnosti mnoho různých aktivit, do reportu vybrala svoji udržitelnou hypotéku.
Jak současné energetické výzvy mění rozhodování o nákupu technologií? A jak může globální tlak na udržitelnost přinést klíčovou konkurenční výhodu? Paul Melmon, nový šéf pražského výzkumného a vývojového centra jedné z nejrychleji rostoucích IT společností na světě, vidí na trhu velké změny. Paul Melmon z Pure Storage: Energetická krize mění priority při nákupu technologií, firmy šetří
Zprávy z firem
Ve zprávě nechybí ani prodejna supermarketu Albert, kde nevznikají žádné zbytky. Společnost Tesco Stores, která je členem BFL, se snaží pomáhat lidem, kteří to skutečně potřebují, potravinovými nadbytky. Tesco jako první maloobchodní řetězec ve střední Evropě v roce 2017 zveřejnilo údaje o plýtvání potravinami ve svém provozu. Od té doby obchodník snížil množství potravinového odpadu ve svém provozu o 72 procent a zachránil více než 29 900 tun potravin, které daroval do potravinových bank nebo jako potravu pro zvířata.
„Obchody Tesco nabízí každý den potravinovým bankám například ovoce a zeleninu, což je nejen v zimním období důležitý zdroj vitamínů, ale zároveň vítané odlehčení finanční zátěže na rozpočty rodin,” dodala ve zprávě generální ředitelka Tesco Stores Česká republika Katarína Navrátilová.
Sedmdesát čtyři ze sta obratově největších českých firem zveřejňuje informace o ESG aspektech svého podnikání, tvrdí to studie poradenské společnosti KPMG, která analyzovala zprávy o ESG od 5 800 firem z 58 zemí. Nejčastěji používanou vykazovací metodikou zůstává v Česku GRI, globálně se přitom zdvojnásobilo množství firem informujících i podle metodiky TCFD. Nejvyšší procento společností zpracovávajících zprávy o udržitelnosti je v asijsko-pacifickém regionu, Evropa skončila až druhá. Výsledky firem v oblasti udržitelnosti zatím většinou nemají vliv na odměny managementu. Čtvrtina předních českých firem neinformuje o ESG, spoléhají se na emisní povolenky
Zprávy z firem
Přední distributor náhradních automobilových dílů LKQ díky elektrifikaci svého vozového parku postupuje v plánu snížit emise CO2 na nulu do roku 2050. Další příklady lokálních „best practices“ najdete v reportu Udržitelné Česko na webu BLF.
Součástí zprávy jsou také výsledky výzkumu Úspěšný lídr a ESG od agentury IPSOS nebo rozhovory s velvyslanci Thajska, Velké Británie a Kanady. Naleznete v něm také rozhovor s Janem Růžičkou, Chief External Affairs Officerem skupiny PPF a člena výkonného výboru BLF, o vnímání udržitelnosti v Česku i ve světě.
Založili jsme obor udržitelného developmentu v Česku už někdy v roce 2000, říká zakladatel a majitel stavební a technologické společnosti JRD Jan Řežáb. „V té době tady ještě ani neexistovalo toto názvosloví,“ tvrdí muž, který na udržitelných technologiích postavil celý svůj byznys. On sám je přitom fanouškem nových, šetrných technologií či obnovitelných zdrojů. Samozřejmě již léta jezdí elektroautem a bydlí v pasivním domě, který postavila jeho firma.Banky nás milují, jsme nejzelenější ze zelených, říká developer Řežáb
Reality
Zajímáte se o udržitelnost? Sledujte naši rubriku ESG
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.