Čtyři vratká křesla. Nový šéf koncernu VW chce snížit počet členů boardu

Nastupující šéf automobilového koncernu Volkswagen Oliver Blume jako jeden z prvních kroků po nástupu do funkce chystá snížení počtu členů představenstva podniku. S odvoláním na několik informovaných zdrojů to uvedla agentura Reuters. Automobilky Volkswagen i Porsche, kterou Blume vede, se k věci nevyjádřily.
„Některé dvojí funkce by se měly přehodnotit,“ uvedl jeden ze zdrojů. Počet míst v představenstvu by se podle zdrojů při reorganizaci mohl snížit na osm nebo devět. Za Herberta Diesse, jehož má Blume 1. září vystřídat, se počet členů představenstva rozrostl na 12.
Ruské letecké společnosti včetně státního Aeroflotu rozebírají letadla, aby si zajistily náhradní díly, které nemohou kvůli západním sankcím koupit od zahraničních dodavatelů. Agentuře Reuters to řekly čtyři zdroje z oblasti letectví. K této praxi bude podle předpovědí odborníků bude docházet v dosud nevídaném rozsahu.
Až na šroubky. Rusové kvůli sankcím rozebírají odstavená letadla na náhradní díly
Zprávy z firem
Do Blumeho týmu budou podle zdrojů patřit finanční ředitel Arno Antlitz, dále personální ředitel Gunnar Kilian, vedoucí právního oddělení Manfred Döss a rovněž Thomas Schäfer, který vede důležitou skupinu značek Volume. Patří do ní VW, Škoda a Seat. Markus Duesmann, který šéfuje skupině prémiových značek Audi, Lamborghini, Bentley a motocyklové značce Ducati, by měl také zůstat. Změnit by se mohla jeho sféra působnosti.
Nejasná je budoucnost Ralfa Brandstättera, který v představenstvu odpovídá za provoz v Číně. Podobně se zdroje vyjádřily také o Hauke Starsové, která má na starost oblast informačních technologií. Ohroženy mohou být pozice šéfa nákupu Murata Aksela a obchodní ředitelky Hildegardy Wortmannové.
Ceny benzinu v Německu se nyní při porovnání s cenami ropy a kurzem dolaru nacházejí na příliš vysoké úrovni. Uvedl to podle listu Bild německý autoklub ADAC. Na vysokých cenách benzinu podle listu vydělávají ropné společnosti, jejichž ziskové marže u rafinerských aktivit se podle autoklubu ADAC od začátku roku více než zpětinásobily.
Na maržích na benzínu rejžují ropné firmy i v Německu
Money
„Někdo by se mohl ptát, proč musí být manažer nákupu značky osobních vozů VW zároveň členem představenstva koncernu,“ uvedl jeden ze zdrojů a dodal, že to samé platí i pro Wortmannovou. Ta kromě Audi vede i prodejní oddělení koncernu.
Debatovat se patrně bude o široké škále úkolů technologického šéfa Thomase Schmalla, který je mimo jiné zodpovědný za automobilové dodavatele koncernu, rozvoj globální sítě továren na baterie a technologické platformy. Blume pravděpodobně přenese odpovědnost za výrobu na někoho jiného, uvedly zdroje.
Odstupující generální ředitel Diess nečekaně rezignoval „po vzájemné dohodě“ na jednání dozorčí rady minulý měsíc. V podniku bude nadále působit jako poradce, podle agentury DPA nejméně do podzimu 2025, do kdy má uzavřenou smlouvu.
Finanční ředitel koncernu Volkswagenu Arno Antlitz uvedl, že firma „prokázala značnou finanční odolnost vůči bezprecedentním globálním výzvám“. Ve druhém pololetí navíc VW počítá, že se problémy s dodavatelskými řetězci zmírní.
Škodovce propadl zisk kvůli válce a dolaru. Mateřskému Volkswagenu se naopak daří
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.