Revoluce po 115 letech: Shell mění název. Kvůli neshodám s nizozemskou vládou i zeleným investicím

Shell se dostala do sporu s nizozemskou vládou kvůli srážkové dani ve výši 15 procent. Navíc největší penziní fond nizozemska přestal držet akcie ropného gigantu kvůli kritériím ESG. Shell tak radikálně mění vnitřní politiku i jméno.
Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell oficiálně zkrátila své jméno na Shell Plc. Spojení „Royal Dutch“ měla v názvu od roku 1907. Firma dále plánuje zrušit duální strukturu svých akcií a přesunout ústředí z Nizozemska do Británie, konkrétně z Haagu do Londýna.
„Společnost Shell oznámila rozhodnutí představenstva změnit název na Shell Plc 20. prosince 2021. Tato změna nyní vstoupila v platnost,“ uvedl podnik ve svém prohlášení.
Akcionáři Shellu rozhodli o přesunu sídla firmy z Nizozemska do Británie. Změní proto i své jméno, tedy vypustí slova Royal Dutch a skupina dále ponese jen stručný název Shell. Zjednoduší se také podniková struktura. Firma se tak snaží oprostit od části daní, které musí v Nizozemsku platit.
Shell se přesouvá z Haagu do Londýna, kvůli neshodám s vládou
Zprávy z firem
Burzy v Londýně a Amsterodamu změnu názvu zohlední 25. ledna, zatímco newyorská burza 31. ledna. Shell v polovině loňského listopadu oznámil, že ukončí duální akciovou strukturu a bude mít pouze jednu třídu akcií. To znamená, že vznikne větší objem kmenových akcií, které pak Shell bude moci snáze odkupovat, když to uzná za vhodné. S akciemi podniku se ale dál bude obchodovat na burzách v Amsterodamu, Londýně a New Yorku jako dosud.
Shell vede s nizozemskými úřady vleklý spor o 15procentní srážkovou daň, kterou Nizozemsko uplatňuje. Firma se jí snažila vyhýbat právě tím, že zavedla dvě třídy akcií - každá podléhá jinému postupu zdanění při výplatě dividend. Nová struktura problém vyřeší - Shell už tuto daň nebude muset v Nizozemsku platit a veškeré daňové záležitosti bude vyřizovat v Británii.
Vztahy s Nizozemskem zhoršila i zpráva z loňského října, kdy největší penzijní fond v Nizozemsku ABP oznámil, že ze svého portfolia vyřadí akcie všech firem z odvětví fosilních paliv včetně akcií Shell.
Pohonné hmoty v ČR mohou prudce zdražit, cena ropy poprvé od roku 2014 stoupá k 90 dolarům za barel. Na vině je teroristický útok ve Spojených arabských emirátech, napětí v Rusku a také nečekaný průběh nové koronavirové vlny s mutací omikron. Naopak růst zpomaluje silná koruna.
Ropa prudce zdražuje, český benzín bude následovat a míří ke 40 korunám za litr
Názory
Výrazný propad úrody švestek a třešní, naopak meruňkám se loni dařilo. Celkově sklizeň ovoce v Česku loni klesla meziročně o pět procent a z dlouhodobého pohledu byla podprůměrná, vyplývá to z aktuálních dat Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.
Farmáři sklidili méně ovoce. Špatná zpráva pro Čechy – švestek je málo
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.