Revoluční objev českých vědců umí omladit pleť
Alaptid, unikátní bioaktivní peptid, je známý pro své omlazující účinky již od osmdesátých let, až v posledních letech však došlo k jeho využití v praxi. Objev Evžena Kasafírka z Výzkumného ústavu pro farmacii a biochemii v Praze se stal hlavní účinnou složkou anti-age řady pečující kosmetiky SAIN.
Praktické využití tohoto objevu tedy přišlo až téměř po třiceti letech, kdy molekulu alaptidu začala znovu zkoumat dvojice vědců – profesor Pavel Martásek z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a medicinální chemik profesor Vladimír Král. Společně s českou společností GlobeTech Innovation přišli s unikátní možností vyvinout ryze českou anti-age kosmetiku. Výsledkem je unikátní řada kosmetických produktů značky SAIN.
Proti stárnutí
První řadu produktů, které byly speciálně vyvinuty k redukci známek stárnutí pleti, jejímu dlouhodobému omlazování a jejíž hlavní aktivní složkou byl právě alaptid, značka představila koncem roku 2021. Jednalo se o Originální denní a noční krém a neparfémovaný Hypoalergenní krém, určený zejména pro velmi citlivou pokožku.
V roce 2023 značka oslovila ke spolupráci renomovanou českou formulátorku kosmetiky Lenku Průšovou a vznikla nová řada omlazujících produktů pro denní a noční péči.
Čeští vědci jsou kousek od přelomové technologie. Pomocí inovativní metody by lidstvo mohlo velmi levně z metanu vyrábět metanol, čímž by se snížilo množství spotřebovávané ropy a emise skleníkových plynů. Česká metoda, která vzniká v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR a jejím spin-offu METTOC, by mohla být výrazně levnější než dosavadní procesy výroby metanolu. „První vzorky našeho katalyzátoru se budou testovat pro projekt výroby metanolu z flérovacích plynů na Blízkém východě, a to je první potenciální licenční partner,“ říká šéf výzkumu a člen správní rady METTOC Jiří Dědeček.
Čeští vědci mají unikátní metodu výroby metanolu. Otestujeme ji na ropných polích na Blízkém východě, říká její autor Jiří Dědeček
Leaders
„Když jsem od majitelů značky SAIN dostala možnost pracovat s alaptidem jako s hlavní složkou jejich omlazujících přípravků, neváhala jsem ani vteřinu. Byla to pro mě výzva a jsem na tyto produkty opravdu pyšná,“ říká k počátkům spolupráce se značkou SAIN Lenka Průšová.
Podařilo se jí obohatit složení krémů o další účinné látky, čímž vznikl Omlazující denní krém s alaptidem & ceramidy a Omlazující noční krém s alaptidem & skvalanem. Letos v červnu značka kromě těchto dvou pečujících krémů představila i novou řadu pro čištění pleti, kterou už koncem loňského roku vyvinula taktéž ve spolupráci s Lenkou Průšovou.

Regenerace buněk
A jak vlastně funguje alaptid v anti-age kosmetice?
„Peptidy jsou krátké řetězce aminokyselin, které jsou základními stavebními kameny proteinů. V lidském těle hrají klíčovou roli v mnoha biologických procesech, včetně obnovy buněk, a proto jsou tak oblíbené v anti-age kosmetice,“ popisuje důležitost peptidů Průšová.
Slavným po celém světě se stal český vědec Tomáš Mikolov po působení ve firmách Microsoft, Google a Facebook. Svých největších objevů v oboru umělé inteligence ale dosáhl ještě jako student na Vysokém učení technickém v Brně. Už před patnácti lety výrazně pohnul s vývojem neuronových jazykových modelů, které dnes všichni znají díky chatbotům jako ChatGPT. „Přesto mě ve světě citují více díky mé práci v Googlu než opravdu přelomovým vynálezům z Brna,“ řekl Tomáš Mikolov v rozhovoru pro Export.cz.
Tomáš Mikolov: Čeští vědci neumějí svoji práci dobře prodat
Leaders
Alaptid funguje na buněčné úrovni, kde podporuje regeneraci buněk. Stimuluje produkci kolagenu, což je klíčový protein v kůži, který zajišťuje její pružnost a pevnost. Díky tomu je výsledkem péče přípravky značky SAIN vláčnější a pevnější pleť, jejíž kvalita je výrazně posílena, a díky kombinaci s hyaluronátem je dosaženo její optimální hydratace.
Zázrak z Česka
Kosmetika SAIN si zakládá na českém původu. Všechny produkty jsou vyráběny v České republice ve spolupráci s místními firmami, Univerzitou Karlovou a biomedicínským centrem BIOCEV, s velkým důrazem na udržitelnost a ekologii.
A český původ mají také exkluzivní porcelánové dózy a jejich uzávěry z dubového dřeva. Dubové dřevo patří pro svou kvalitu, trvanlivost a krásu odedávna mezi nejžádanější. Podtrhuje luxusní péči, kterou krémy značky SAIN poskytují pleti. Starostlivě vybrané dřevo prochází pečlivým zpracováním v malé rodinné společnosti, kde se dostává do rukou talentovaného truhláře Romana Buršíčka. Samotné dózy pak vznikají v Nové Roli u Karlových Varů, kde sídlí společnost Thun 1794, největší český výrobce porcelánu.
Kosmetika SAIN je důkazem, že využití inovativní vědy může vést ke vzniku velmi kvalitních lokálních produktů, které se v konkurenci nadnárodních produkcí neztratí, naopak si může být český zákazník jistý, že všechny ingredience jsou zpracovávány lokálně s důrazem na kvalitu.
Prs po vyříznutí nádoru může opravit implantát ze želatiny, který povzbuzuje regeneraci tkání. Dění v organismu se při tom dá dobře sledovat, ukazuje belgicko-český výzkum, který slibuje nové materiály pro rekonstrukční i plastickou chirurgii měkkých tkání, nejdříve v prsu, později i v obličeji a na dalších místech.
Upravená želatina může opravit lidské tělo, ukazuje výzkum, na němž se podílejí čeští vědci
Enjoy
Umělá inteligence přinese zásadní změny ve fungování společnosti i států. Česko by podle Michala Pěchoučka, člověka, který na akademické úrovni i v byznysu vyvíjí AI již tři dekády, přitom v tomto vývoji mohlo hrát významnou roli. „Zejména na úrovni cybersecurity patříme ke globální špičce a budeme i dál,“ uvedl Pechouček v rozhovoru pro newstream.cz. Tomu, aby Česko hrálo ještě významnější roli, brání zejména nedostatečné byznysové prostředí a také vzdělávací systém.
Michal Pěchouček pracuje na umělé inteligenci 30 let. Česko by mělo být montovnou AI. Jinak bude kolonií, varuje
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.