Rio Tinto koupí za 155 miliard firmu Arcadium, bude klíčovým těžařem lithia

Britsko-australský těžařský gigant Rio Tinto převezme za 6,7 miliardy dolarů (zhruba 155 miliard korun) firmu Arcadium Lithium. Stane se tak jedním z největších producentů lithia na světě. Lithium se využívá například při výrobě baterií pro elektromobily.
Rio Tinto podle dohody za každou akcii firmy Arcadium zaplatí 5,85 dolaru v hotovosti. Kupní cena tak zahrnuje téměř 90procentní prémii k závěrečné ceně akcií na burze ze 3. října. Následující den totiž agentura Reuters zveřejnila zprávu, ve které upozornila, že se transakce připravuje, což vedlo k výraznému růstu ceny akcií. Transakci jednomyslně schválily správní rady obou podniků, její dokončení se očekává v polovině příštího roku.
Společnost Rio Tinto díky transakci získá přístup nejen k lithiovým dolům, zpracovatelským zařízením a ložiskům v Argentině, Austrálii, Kanadě a ve Spojených státech, ale i k široké základně zákazníků, která zahrnuje například automobilky Tesla, BMW a General Motors.

Analytici: Cena ropy klesá a výhled do konce roku zůstává nejistý
TrhyCeny ropy v září klesly o devět procent, za celé léto pak černé zlato zlevnilo o 17 procent. Výhled zůstává nejasný, ale analytici nečekají, že by měly ceny v dohledné době růst.
Lithium je kov nezbytný pro přechod na takzvanou čistou energii, používá se hlavně v bateriích pro elektromobily a pro uchovávání energie z obnovitelných zdrojů. Ohlášená transakce je dalším potvrzením toho, že velcí těžaři se vracejí k převzetím a významným investicím a snaží se posílit nabídku kovů určených pro transformaci energetiky.
Dohoda o převzetí přichází po prudkém poklesu cen lithia, částečně způsobeném nadměrnou nabídkou v Číně. Tento pokles cen vedl k výraznému oslabování akcií dodavatelů lithia. Cena akcií firmy Arcadium vykazuje od začátku roku pokles o více než 37 procent. Tržní hodnota podniku po skončení dnešního obchodování na burze v Sydney činila zhruba 4,56 miliardy dolarů.

Rusové budou těžit lithium za polárním kruhem
MoneyRusko předpokládá, že se do roku 2030 zbaví závislosti na dovozu lithia a některých dalších vzácných nerostů. Ruské zpravodajské agentuře TASS to řekl Jevgenij Petrov, šéf úřadu Rosnědra, který v Rusku vydává licence k těžbě.
Analytik Jason Beddow ze společnosti Argo Investments uvedl, že převzetí společnosti Arcadium navzdory relativně vysoké kupní ceně dává smysl. „Ano, je tam velká prémie (k ceně na burze), ale ty akcie výrazně klesaly,“ uvedl.
Očekává se, že poptávka po lithiu v tomto desetiletí prudce vzroste, zejména díky výrobě lithium-iontových baterií.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.