Rival Tesly se dere na burzu. Jde si pro stovky miliard
Elon Musk se svou Teslou bude brzy čelit ostré a značně posílené konkurenci. Výrobce elektromobilů, firma Rivian Automotive, do nějž investovaly mimo jiné společnosti Amazon či Ford Motor, chce totiž vstoupit na burzu. A není to žádný troškař. Mohlo by jít o největší primární veřejnou nabídku akcií (IPO) v USA za deset let.
Rivian Automotive chce při vstupu na burzu získat až 8,4 miliardy dolarů (185 miliard korun). Na trhu Nasdaq se chystá příští týden nabídnout 135 milionů akcií za 57 až 62 dolarů. Firma usiluje o to, aby ji burza na začátku obchodování ohodnotila na více než 53 miliard dolarů. To by tento start-up ohodnotilo téměř stejně jako konkurenční automobilku Honda Motor, uvedla agentura Reuters.
Největší IPO za posledních 10 let
Více než osm miliard dolarů vybraly při vstupu na burzu od investorů jen firmy Alibaba, která v roce 2014 získala 25 miliard dolarů, Meta Platforms, které investoři v roce 2012 svěřili 16 miliard dolarů, a pak společnost Uber, která v roce 2019 získala 8,1 miliardy dolarů.
Šéf automobilky Tesla i vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk je nejbohatším člověkem v novodobých dějinách. Je více než stokrát bohatší než premiér Andrej Babiš a mohl by si koupit vše, co se v Česku letos vyprodukuje.Musk včera díky akciové rally Tesly zbohatl o 529 miliard korun
Leaders
Rivian v září představil svůj první elektrický pick-up, a předstihl tak v tomto segmentu mimo jiné Teslu. Firma založená v roce 2009 má také uzavřené lukrativní velké zakázky na dodávkové vozy s Amazonem, který v ní vlastní 20 procent. Dalších více než pět procent patří automobilce Ford.
Kromě Rivianu využila v uplynulých měsících prudký růst na akciových trzích v USA pro vstup na burzu řada rychle rostoucích firem zaměřených na výrobu elektromobilů. Převážně však prostřednictvím fúze se společnostmi zaměřenými na akvizice, které se označují zkratkou SPAC. Tímto způsobem na burzu vstoupily firmy Lucid Motors, Nikola, Fisker a Lordstown Motors.
Téměř každé páté auto, které se ve třetím čtvrtletí prodalo v zemích Evropské unie, byl elektromobil. Dál klesal podíl aut se spalovacím motorem, uvedlo ve své zprávě Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). V České republice je zájem spíše o plug-in hybridy, jejichž prodeje od července do září vzrostly o více než sto procent, nárůst u aut na baterii byl rovněž téměř pětinový jako v unii.Každé páté auto prodané v EU je elektromobil, v Česku je zájem o hybridy
Money
Tesla pokořila další metu. Je to bilionová firma a Musk je suverénně nejbohatší
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.