Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Rok po Kellnerově smrti: PPF opouští turbulentní východní trhy a míří na klidnější západní, míní ekonomové

Petr Kellner
ČTK
 ČTK

Skupina PPF rok po smrti svého zakladatele Petra Kellnera podle některých expertů pomalu opouští východní trhy, soustředit se chce na Evropu a Spojené státy. Dědické řízení stále běží, správcem pozůstalosti je vdova Renáta Kellnerová. Oficiální akce k výročí se konat nebudou, zaměstnanci si jej podle vyjádření zdrojů z PPF připomenou v práci.

Reklama

Investiční skupinu PPF vede nyní čtyřčlenný Řídicí výbor, který vznikl loni v dubnu. Členy jsou oba minoritní podílníci skupiny Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart, finanční ředitelka Kateřina Jirásková a právník Tomáš Brzobohatý. Jednání se pravidelně účastní i Renata Kellnerová.

Dlouholetý Kellnerův blízký spolupracovník Brzobohatý ale vedení PPF koncem března opustí. Do nejužšího vedení nastoupil, aby skupinu pomohl 'stabilizovat', což v praxi znamenalo hlavně dotáhnout obchod s Monetou, jejíž cílem je vytvořit velkou domácí banku kontrolovanou českým kapitálem. „Obchod byl hlavní událostí tohoto období,“ shodli se analytici. Akcionáři Monety loni v prosinci souhlasili se spojením s bankovní částí PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy (Zonky).

Petr Kellner

Nejbohatší Čech Petr Kellner získal in memoriam nejvyšší státní vyznamenání. Jaký byl a co si ve skutečnosti myslel?

Už je to téměř rok, co Petr Kellner tragicky zahynul při přeletu nad Aljaškou. Během své třicetileté byznysové kariéry dosáhl řady zásadních úspěchů a svou finanční skupinu PPF proměnil z lokálního hráče v globální podnik působící v desítkách zemí. Jak přemýšlel muž, který podle prezidenta Miloše Zemana „prospěl České republice“?

Přečíst článek

PPF hledá bezpečnější trhy

Kellner směroval svoji skupinu také na rizikovější a méně rozvinuté trhy světa, ale teď (skupina) patrně hledá bezpečnější vody, uvedl server Deutsche Welle (DW). PPF má nyní aktiva za 40 miliard eur (zhruba 975 miliard korun), základ tvoří středoevropské bankovnictví, telekomunikace a média. V předchozích zhruba deseti letech byla hlavní hnací silou zisku dceřiná společnost Home Credit, a to mimo jiné díky spotřebitelským úvěrům poskytovaným v Číně a Rusku. Téměř rok po Kellnerově smrti se zdá, že se PPF z některých rizikových trhů stahuje a soustředí se na Evropu a USA, míní experti.

Reklama

Podle některých informací se PPF chystá prodat ruskou divizi Home Credit místní společnosti Sistema. PPF odmítla tyto spekulace vyvrátit, nebo potvrdit. Agentura Bloomberg uvedla, že firma zvažuje i prodej Home Creditu v Indii, Vietnamu, Indonésii a na Filipínách, a otázka visí i nad aktivitami v Číně.

PPF

PPF dokončila prodej 30 procent CETINu. Cenu neuvedla

Skupina PPF dokončila prodej 30 procent telekomunikační firmy CETIN globální investiční společnosti GIC se sídlem v Singapuru, oznámila firma. Transakce byla podepsaná loni v říjnu a schválily jí příslušné regulační úřady.

Přečíst článek

„Obchod byl hlavní událostí tohoto období,“ shodli se analytici. Akcionáři Monety loni v prosinci souhlasili se spojením s bankovní částí PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy (Zonky). “PPF vždy byla a stále je oportunistická, ale je zde nyní hlubší koncentrace na zavedené trhy,“ řekl mluvčí PPF Leoš Rousek. “Posilujeme v Evropě a v USA v bankovnictví, telekomunikacích, biotechnologii, průmyslu a realitách,“ dodal.

„Na některých asijských trzích, kde Home Credit působí, roste konkurence. Home Credit čelí nyní i geopolitickým problémům v Rusku. Uprostřed zvýšeného napětí jsou dobré politické konexe stále důležitější, pokud chce někdo pracovat na trzích, jako je Rusko a Čína,“ upozornil nedávno hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Telekomunikace a čisté benakovnictví: vlajková loď PPF

„Za posledních 12 měsíců prošla PPF celkem turbulentním vývojem, který jejich velmi cyklické, a politicky provázané podniky závažně a zásadně poškodil,“ řekl analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. Předpokládá, že stratégové skupiny museli velmi dobře vědět, jak Rusko a ruská politika funguje, takže je současná situace zřejmě mrzí, ale nemůže překvapit. Podnikání v telekomunikací a čistém bankovnictví naopak podle něj prošlo pozitivním vývojem. „Tyto dva obory se zřejmě stanou, ne-li staly, zlatými vejci v portfoliu PPF,“ uvedl Dohnal.

„Během posledního roku PPF naplňovala plány Petra Kellnera posílit svůj byznys v různých oborech od bankovnictví přes telekomunikace, biotechnologie a reality na zavedených trzích v Evropě a USA. Odkaz zakladatele PPF se také dál promítá do dobročinných aktivit, včetně současné pomoci rodinám uprchlíků před válkou na Ukrajině,“ řekl ČTK Rousek.

PPF investuje do řady odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Celosvětově v pololetí roku 2021 zaměstnávala 80 tisíc lidí. PPF má svoji korporátní vlastnickou a řídicí strukturu v Nizozemsku. Majoritním vlastníkem PPF Group, N. V. byl až do své smrti nejbohatší Čech Petr Kellner, který podle výroční zprávy společnosti ovládal 98,93 procenta PPF.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme