Ropný a plynárenský gigant Shell výrazně zvýší dividendu a posílí odkup svých akcií
Britská ropná a plynárenská společnost Shell navýší dividendu i odkup svých akcií. Zároveň uvedla, že produkci chce držet na stabilní úrovni do roku 2030. Generální ředitel Wael Sawan se tak podle agentury Reuters snaží znovuzískat důvěru investorů, kterou nalomil jeho plán energetické transformace.
Jedna z největších energetických společností na světě uvedla, že zvýší celkovou odměnu akcionářům na 30 až 40 procent objemu svých hotovostních toků, zatímco dosud byl tento podíl stanoven na 20 až 30 procent. Plán zahrnuje zvýšení dividendy o 15 procent a posílení programu odkupu vlastních akcií od druhého čtvrtletí na pět miliard dolarů, tedy bezmála 111 miliard korun, a to ze čtyř miliard dolarů v posledních čtvrtletích.
Odkup akcií přispívá k růstu jejich ceny, protože je jich méně v oběhu. Kapitálové výdaje se v letech 2024 a 2025 sníží na 22 až 25 miliard dolarů ročně ve srovnání s plánovanými 23 až 27 miliardami dolarů letos, uvedl Shell.
Ruská společnost Novatek koupí za 94,8 miliardy rublů (24,8 miliardy korun) podíl 27,5 procenta v energetickém projektu Sachalin-2, který teď vlastní britská společnost Shell. Prodej podílu schválila ruská vláda, informovala ruská tisková agentura TASS.Shell mizí z Ruska, ruský Novatek koupí jeho podíl v energetickém projektu Sachalin-2
Zprávy z firem
Důraz na LNG
Čistý zisk firmy 9,65 miliardy dolarů, tedy přes 200 miliard korun, v prvním čtvrtletí překonal očekávání analytiků, byť ve srovnání s předchozím kvartálem Shell dosáhl horších výsledků.
Firma zopakovala svůj cíl stát se do roku 2050 společností s nulovými emisemi. Skupina uvedla, že udrží produkci ropy na stabilní úrovni do roku 2030 a že rozšíří své podnikání v oblasti zemního plynu. Chce si tak obhájit pozici největšího světového hráče v oblasti zkapalněného zemního plynu (LNG).
Evropa se nyní prostřednictvím dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) snaží kompenzovat výpadky v dodávkách z Ruska. Podle agentury Bloomberg je nicméně možné, že plány na výstavbu nových evropských terminálů pro dovoz LNG již zašly příliš daleko. Kapacity terminálů by po roce 2030 mohly výrazně převyšovat poptávku, protože evropské země budou čím dál více využívat energii z obnovitelných zdrojů. Hrozí tak, že infrastruktura v hodnotě miliard eur se stane zbytečnou, píše Bloomberg.Evropa tak horlivě řešila energetickou krizi, až jí hrozí nadbytek LNG terminálů
Politika
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.