Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ropnému gigantu BP klesl zisk o 63 procent, firma prodloužila možnost zpětného odkupu akcií

Britské ropné firmě BP kvůli nižším cenám energií klesl zisk o 63 procent
iStock
 ČTK

Britské ropné společnosti BP ve třetím čtvrtletí kvůli výraznému snížení tržních cen energií klesl čistý zisk na tři miliardy dolarů (69,2 miliardy korun) z 8,15 miliardy dolarů ve stejném období loni. Společnost uvedla, že prodloužila program odkupu svých akcií v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Výsledky zaostaly za odhady analytiků.

Zisk nezahrnuje změnu hodnoty zásob. Analytici podle agentury Reuters očekávali zisk asi čtyři miliardy dolarů, výsledky zaostaly za odhady hlavně kvůli výrazně nižším ziskům plynárenské divize a divize nízkouhlíkových technologií. Proti druhému čtvrtletí ale zisk výrazně vzrostl, zejména díky vyšší produkci ropy a plynu, vysokým maržím při zpracování ropy, nižší údržbě rafinerií a velmi dobrému výsledku obchodování s ropou. Za duben až červen zisk činil 2,6 miliardy dolarů.

Týden tradera: Trhy klesají a evropská ekonomika má slabé výhledy

Akciové trhy dostávají jednu ránu za druhou. Slabší výsledky v americkém korporátním sektoru v podobě technologické Alphabet, slabší výhled Texas Instruments, růst dluhopisových výnosů a konflikt v Gaze. To je výbušný koktejl, který seslal index S&P 500 na dostřel mety 4100 bodů.

Přečíst článek

Firma ale současně varovala, že rafinérské marže v odvětví budou ve čtvrtém čtvrtletí podle jejího nynějšího očekávání výrazně nižší než ve třetím kvartálu. V letošním roce také očekává kapitálové výdaje 16 miliard dolarů, což je na spodní hranici dosud uváděného rozpětí 16 až 18 miliard dolarů.

Podnik zaúčtoval 540 milionů dolarů před zdaněním jako snížení hodnoty svých projektů větrných elektráren ve Spojených státech. Úřady totiž omítly požadavek BP na lepší podmínky, které by odrážely to, co firma označila za inflační tlaky a zpoždění při vydávání povolení. Partnerem BP v projektu je norská firma Equinor, která zaúčtovala snížení hodnoty portfolia větrných elektráren na moři v USA o 300 milionů dolarů.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ropné firmě BP klesl v prvním čtvrtletí zisk na pět miliard dolarů

Ropné firmě BP spadl čtvrtletní zisk na pět miliard dolarů. I tak překonal očekávání

Přečíst článek
Doporučujeme